Kov 6, 2024
25 Views
Komentavimas išjungtas įraše Braškių auginimo ir priežiūros kalendorius

Braškių auginimo ir priežiūros kalendorius

Written by

Braškių auginimo ir priežiūros kalendorius

Tegul šis ilgas straipsnis jūsų neapgauna – auginti braškes iš tikrųjų yra gana paprasta ir malonu! Čia pateikiama trumpa viso braškių pradėjimo, sodinimo ir derliaus nuėmimo proceso santrauka, suskirstyta į laiko grafiką. Šis grafikas yra apytikslis, sudarytas remiantis tipine keturių sezonų aplinka. Labai šaltose ir labai šiltose auginimo zonose auginantiems braškes reikėtų daryti pakeitimus.

Sausio-vasario mėn.

Naujos braškės: Braškių veislių tyrimas, lysvės paruošimas, braškių sėklų, sodinukų be šaknų ir persodinamų augalų pirkimas.

Braškių sėklos: Pradėkite šaltą stratifikaciją: prieš daigindami sėklas įdėkite jas į šaldytuvą mažiausiai 30 dienų. Sėkite sėklas pagal daiginimo instrukcijas.

Esama braškių lysvė: žiemos mėnesiais augalus toliau saugokite gausiai mulčiuodami.

Kovas – balandis

Persodinkite naujas braškes: Į paruoštą sodą persodinkite augalus be šaknų ir įskiepius, kai tik dirva bus tinkama darbui. Jei reikia, apsaugokite naujus augalus nuo užsitęsusių stiprių šalnų uždengdami eilutes.

Persodinkite braškių daigus: Kai braškių daigai užauga 2-3 cm aukščio, juos sutvirtinkite ir persodinkite į sodą.

Atverkite esamas braškių lysves: švelniai nuvalykite mulčią, kad braškių augalai būtų apšviesti pavasarinės saulės šviesos. Nepašalinkite aplink esančio mulčio.

Gegužė

Naujos braškės: Stebėkite, ar augalai neauga ir ar nežydi. Pašalinkite bėglius, kad būtų galima naudoti kalvų sistemą. Paruoškite ir padauginkite bėgius, skirtus “Matted Row”. Nuskinkite visus žiedus, kurie pasirodys nuo dabar iki birželio pabaigos.

Esamos braškių lysvės: pašalinkite bėgikus, skirtus kalvų sistemai. Paruoškite ir padauginkite bėgikus Matted Row.

Birželis – liepa – rugpjūtis

Naujos braškės: Tęskite žiedų skynimą. Tręškite pasibaigus vasaros žydėjimui. Po vasaros derliaus nuėmimo atnaujinkite birželį augančių Matted Row braškių lysves.

Esamos braškės: Nuimkite visų veislių braškių vasarinius vaisius.

Rugsėjis – spalis

Visos braškės: Baigti skinti Everbearers ir Day Neutrals vėlyvosios vasaros braškių derlių. Baigti atnaujinti braškių lysves. Kai temperatūra nuolat nukrenta žemiau 40°F, uždenkite augalus 4-6 cm storio mulčiu. Toliau laistykite įprastu būdu ir, jei reikia, pakoreguokite laistymą atsižvelgiant į kritulius ir sniego kritulius.

Lapkritis – gruodis

Visos braškės: Žiemos mėnesiais, kai galimos stiprios šalnos, visos braškės turėtų būti uždengtos gausiu mulčiu.

Braškių ligos, kenkėjai ir problemų sprendimas

Braškių augalai yra jautrūs įvairiems kenkėjams ir ligoms – nuo gydomų iki nepagydomų. Daugumą braškių problemų galima sumažinti prieš sodinimą tinkamai parenkant ir paruošiant vietą, pasirenkant ligoms atsparias veisles ir perkant augalus iš patikimų medelynų, tačiau vis tiek yra keletas problemų, su kuriomis, nepaisant visų pastangų, gali susidurti kiekvienas sodininkas. Šiame skyriuje aprašysime dažniausiai pasitaikančias braškių ligas ir galimus jų sprendimo būdus.

Braškių ligos

Braškės yra jautrios keletui rūšių ligų, kurias sukelia dirvoje plintantys grybai. Deja, šios ligos yra nepagydomos, todėl, nustačius jų požymius, visus užsikrėtusius braškių augalus būtina sunaikinti. Geriausia kovos su braškių grybinėmis ligomis strategija yra prevencija. Apsaugokite braškes gerai nušienaudami augalus, kad vaisiai nepatektų į dirvą, prižiūrėkite, kad braškių plote neliktų nudžiūvusių lapų ar vaisių, ir laistykite braškių augalus iš apačios, kad drėgmės perteklius nepatektų ant augalų.

Braškių vaisių puvinys:

Braškių vaisių puvinys yra dažna liga, dar vadinama botritiniu puviniu, vaisių puviniu ir pilkuoju pelėsiu. Štai kaip pastebėti šią ligą savo sode:

Kai kurios arba visos augalo dalys padengtos pilku, aksominiu, neryškiu pelėsiu.

Žalios ir prinokusios uogos pradeda pūti ant augalo.

Sprendimas: Nėra žinomo vaisto. Kad sustabdytumėte plitimą, pašalinkite sergančias augalo dalis (arba visą augalą, jei infekcija stipri).

Braškių šaknų puvinys:

Braškių šaknų puvinys yra per dirvą plintanti braškių liga, taip pat žinoma kaip raudonoji stela. Ją sukelia grybelis, labiausiai paplitęs vėsesnio klimato zonose ir blogai drenuojamoje drėgnoje dirvoje. Štai kaip ją pastebėti savo sode:

Raudoni, rudi lapai pasirodo antraisiais metais.

Augalų vytimas ir žūtis pirmąjį sezoną.

Prastas augalų augimas: mažos uogos ir mažai bėgių.

Sprendimas: Vaistų nėra. Grybas užkrėstoje dirvoje gali išlikti daugelį metų. Užkrėstus augalus sunaikinkite. Pasirinkite naują sodinimo vietą, pasirinkite raudonajai stebelei atsparią veislę arba abu kartu.

Verticiliozė:

Dar viena per dirvožemį plintanti grybinė liga, su kuria geriausia kovoti prevencijos būdu. Štai kaip ją pastebėti savo sode:

Pradeda vysti lapai.

Lapai pakeičia spalvą iš žalios į rudą ir nukrenta nuo augalo.

Sprendimas: Vaistų nėra. Sunaikinkite užsikrėtusius augalus ir aplinkinę dirvą. Nesodinkite braškių šalia naktinių kopūstų (pomidorų, baklažanų, bulvių, paprikų) arba rožių, kurios taip pat yra jautrios verticiliozės vytuliui, arba lysvėse po jų. Sodinkite ligai atsparias veisles, įskaitant Surecrop, Catskill ir Allstar.

Braškių kenkėjai

Jūsų braškyne netrūksta galimų kenkėjų – nuo paukščių iki vabalų. Skirtingai nuo grybinių ligų, su braškių kenkėjais, kai jie pasireiškia, kovoti daug lengviau. Svarbiausia išlikti budriems ir reguliariai stebėti augalus, ar nėra užkrėtimo požymių. Toliau pateikiama lentelė, kurioje pateikiama informacija, kaip atpažinti tam tikrus braškių kenkėjus ir juos pašalinti:

Braškių pumpurų rauplės

Maži vabzdžiai, pažeidžiantys žiedpumpurius ir lapus.

Užkrėstus žiedpumpurius pašalinkite. Suaugėlius pašalinkite rankiniu būdu. Naudingi nematodai gali užkirsti kelią lervų daromai žalai šaknims. Užkrėstas vietas nupurkškite siera.

Braškių sėklinis straubliukas

Mažas vabalas, mintantis braškių sėklomis iš išorinės pusės.

Kenkėjus vilioja piktžolės. Dažnai ravėkite piktžoles. Naktį naikinkite vikšrus rankomis.

Braškių vainikgraužis

Vabalas, dedantis kiaušinėlius į braškių vainikus ir sukeliantis augalų žūtį.

Negydoma. Augalai be aiškios priežasties. Perkelkite braškių lysvę į kitą vietą.

Apžiūrėkite negyvo augalo šaknis, ar jose nėra vikšrų. Naudingieji nematodai padeda kovoti su vikšrais.

Braškių lapų ritinėliai

Maži vabzdžiai, kurie minta apatine lapų puse.

Dažnai apžiūrėkite augalus, ar nėra į viršų susisukusių lapų. Pašalinkite ir sudeginkite visus užkrėstus lapus.

Šliužai

Kenkėjai, kurie naktį minta vaisių minkštimu.

Venkite drėgnų dirvų. Diatominę žemę paskleiskite 3 colių atstumu aplink augalo pagrindą. Išbandykite alaus gaudyklę.

Paukščiai

Gyvūnai ėda ir pažeidžia nokstančius braškių vaisius.

Naudokite plūduriuojančias eilutės dangas arba vaisių narvelius. Išbandykite dažytus viliojimo akmenis, kol augalai žydi.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.