Negalima teigti, kad braškių augalai mėgsta pilną saulės šviesą. Tiesą sakant, netgi patartina reguliariai kaitalioti braškių vazonus, kad kiekviena pusė gautų pakankamai saulės šviesos. Išskyrus tuos atvejus, kai auginate braškių veislę, kuri pakenčia pavėsį, geriausia vieta braškių vazonėliui – vieta, į kurią patenka kuo daugiau saulės šviesos. Tai – saulėtos palangės, terasos ir terasos, balkonai, saulės kambariai, šiltnamiai ir į pietus orientuoti sodo sklypai. Jei jūsų klimato zonoje būna didelių šalčių, braškes vazonėliuose reikia mulčiuoti ir žiemai perkelti į patalpą.
Geriausia vazonų dirva ir priedai braškėms
Vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti savo braškių augalams, yra pradėti juos auginti su aukštos kokybės dirvožemiu. Idealioje dirvoje auginamos braškės rečiau serga ligomis, patiria stresą ir prastai auga. Pirmiausia įsigykite aukštos kokybės ekologišką dirvožemio mišinį ir apsvarstykite galimybę jį papildyti ekologišku kompostu, uogų maisto trąšomis arba kavos tirščiais, kad dirvožemis būtų rūgštesnis. Prieš užpildydamas vazonus žemėmis, į jų dugną mėgstu įberti centimetrą žvirgždo akmenukų, kad geriau drenuotų vandenį. Stebėkite savo braškes ir prieš ir po jų derėjimo patręškite kompostu arba uogų trąšomis.
Braškių augalų priežiūra ir puoselėjimas
Įsitvirtinus vazonuose auginamus braškių augalus iš tikrųjų lengva prižiūrėti. Braškių priežiūra vėlgi paprasta: saulės šviesa, vanduo ir šiek tiek trąšų kartą ar du per vegetacijos sezoną.
Braškių laistymas:
Per savaitę braškes reikia palaistyti maždaug 1 cm vandens. Tai yra bendra rekomendacija, kuri labai priklauso nuo konkrečios augalo vietos, indo, dirvožemio tipo ir kt. Mes mėgstame kas kelias dienas rodomuoju pirštu patikrinti, ar dirva nėra sausa. Braškės turi negilias šaknis, kurios įsiskverbia maždaug 6 cm po dirvožemiu. Jei pirštu palietus viršutinius 2-3 cm dirvos atrodo, kad dirva sausa, palaistykite augalus. Jei jaučiasi drėgna arba šlapia, palaukite kelias dienas ir vėl patikrinkite.
Braškių mulčias:
Šiaudinėmis braškėmis braškės vadinamos todėl, kad sodininkai atrado, jog šie augalai geriausiai auga mulčiuoti gilioje šiaudų lysvėje. Mulčiavimas naudingas visiems braškių augalams, nesvarbu, ar jie sodinami konteineriuose, ar žemės lysvėse. Nors šiaudus mulčiuoti nebūtina, tačiau labai rekomenduojama mulčiuoti braškių lysvę. Mulčiavimas padeda sulaikyti drėgmę, išvengti grybelinių ligų, atitolinti vaisių gedimą ir apsaugoti braškes nuo šalčio žiemos mėnesiais. Norėdami mulčiuoti, paprasčiausiai uždenkite viršutinius 2-5 cm atviros viršutinės braškių vazono dirvos medžiagos, pavyzdžiui, medžio drožlių, pušų spyglių, kraštovaizdžio audinio, akmenukų ir akmenų ir pan.
Braškių tręšimas:
Braškių tręšimas: reikia saugotis, kad braškių augalai nebūtų pertręšti. Kai braškės pertręšiamos azotu, augalas pirmenybę teikia lapų žalumos augimui, o ne vaisių auginimui. Jei braškės iš pradžių buvo pasodintos maistingoje dirvoje, jų gali nereikėti tręšti. Jei augalai gerai auga, atrodo stiprūs ir turi tamsiai žalią vegetacijos augalą, trąšų nenaudokite. Priešingu atveju, jei atrodo, kad augalams reikia pagalbos, netrukus po paskutinio šių metų derliaus nuėmimo, ruošdamiesi kitam sezonui, galite patręšti kompostu, perpuvusiu mėšlu arba uogų maistu.
Skinti braškes lengva, tiesa? Tiesiog nuskinkite jas ir valgykite! Taip, bet štai keletas patarimų, kuriuos pateikė tūkstančius uogų skynęs žmogus:
Todėl geriausia skinti braškes ne traukiant pačią uogą, o nulaužiant jos kotelį.
Žinau, kad tai sunku, bet prieš skindami braškes turite palaukti, kol jos sunoks ant augalo, nes nuskintos braškės toliau nebręsta.
Kalbant apie laiką, galite planuoti, kad braškes pradėsite skinti praėjus maždaug 30 dienų po jų žydėjimo.
Jei vadovavotės mūsų vadovu ir užauginote daugiau braškių, nei galite suvalgyti šviežių, yra keli būdai, kaip braškes laikyti trumpam ir ilgam laikui. Tai šaldymas, virimas, dehidratacija, džiovinimas šaltyje, kepimas, rauginimas ir daugelis kitų. Štai tik keletas mūsų mėgstamiausių braškių derliaus išsaugojimo būdų:
Šviežios braškės:
Braškių uogos geriausiai tinka skinti ir valgyti šviežias iš karto. Jei negalite jomis mėgautis iš karto, greitai nuplaukite jas actu (acto ir vandens santykis 1:3), kruopščiai nusausinkite ir sudėkite į orui pralaidų indą ant popierinio rankšluosčio į šaldytuvą. Naudojant šį metodą braškes galima išlaikyti šviežias ilgiau nei savaitę.
Šaldytos braškės:
Braškių šaldymas yra neįtikėtinai paprastas ir leidžia išsaugoti braškių derlių iki 12 mėnesių (nors mes asmeniškai užšaldytas braškes laikėme daug ilgiau). Geriausias būdas užšaldyti braškes – sudėti jas ant kepimo skardos vienu sluoksniu ir užšaldyti per naktį. Užšaldžius atskirai, braškes galima laikyti kartu šaldymo maišeliuose, kad jos nesuliptų.
Dehidratuotos braškių vaisių odos:
Tai mūsų mėgstamiausias braškių “konservavimo” būdas. Sakau tai kabutėse, nes vaisių odą suvalgome taip greitai, kad ji niekada neatsiduria sandėlyje. Norėdami pasigaminti vaisių odą, tiesiog išvirkite braškes puode sunkiu dugnu, kol suminkštės, sumaišykite iki vientisos masės, virkite ant silpnos ugnies, kol tyrė sutirštės, ir atvėsinkite iki kambario temperatūros. Ant kepimo skardos arba dehidratoriaus padėklo supilkite ploną tyrės sluoksnį ir džiovinkite 145 laipsnių temperatūroje 16 valandų, kol ji taps nebelipni.