Puikios vietos ir dirvožemio parinkimas
Imbieras gerai auga šiltomis ir drėgnomis sąlygomis, todėl idealiai tinka auginti tropiniuose ar subtropiniuose regionuose. Tačiau, tinkamai prižiūrint ir skiriant jam dėmesio, jį galima auginti ir kitokio klimato šalyse. Renkantis vietą sode imbierui sodinti, svarbu atsižvelgti į jo saulės šviesos ir pavėsio reikalavimus.
Imbierui patinka ryški šviesa, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai gali būti per intensyvūs ir nudeginti lapus. Todėl geriausia rinktis vietą, kurioje yra dalinis pavėsis, ypač karščiausiu dienos metu. Taip imbiero augalams bus užtikrintas tinkamas šviesos ir apsaugos nuo per didelio karščio balansas.
Be tinkamo pavėsio, imbierams taip pat reikia gerai drenuojamos dirvos, kad jie gerai augtų. Svarbu parinkti vietą, kurios dirvožemis leistų nutekėti pertekliniam vandeniui, kad būtų išvengta vandens pertekliaus, galinčio sukelti šaknų puvinį. Geriausia, kad dirvožemio pH būtų nuo 6,0 iki 7,0, t. y. nuo šiek tiek rūgštaus iki neutralaus. Prieš sodindami ištirkite dirvožemio pH ir atlikite reikiamus pakeitimus, kad imbieriniams augalams būtų sukurta optimali augimo aplinka.
Be to, dirvožemį praturtinus organinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, kompostu ar gerai supuvusiu mėšlu, galima pagerinti jo derlingumą ir drenažo savybes. Taip imbiero augalai gaus būtinų maistinių medžiagų, reikalingų augti ir vystytis stipriems, sveikiems šakniastiebiams.
Atidžiai pasirinkę tinkamą imbiero šaknį ir parinkę tinkamą vietą su gerai drenuojančia dirva, sudarysite sąlygas sėkmingam imbiero auginimui. Kitas žingsnis – sužinoti apie sodinimo procesą ir kaip prižiūrėti augančius imbierus. Turėdami kantrybės, dėmesio detalėms ir šiek tiek sėkmės, netrukus galėsite mėgautis kvapniu aromatu ir aštriu namuose užauginto imbiero skoniu savo mėgstamiausiuose receptuose.
Sodinimo procesas
Paruošus imbiero šaknis ir sodo sklypą, laikas pradėti sodinimo procesą.
Kada sodinti imbierą
Imbierus geriausia sodinti pavasarį, praėjus paskutinėms šalnoms. Taip užtikrinama, kad dirvožemis bus pakankamai šiltas, kad imbiero šaknys galėtų augti.
Kaip sodinti imbiero šaknis
Pirmiausia paruoškite dirvą, pridėdami organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto ar gerai supuvusio mėšlo. Iškaskite maždaug 2 cm gylio tranšėją ir pasodinkite imbiero šaknis akutėmis į viršų. Imbiero šaknis sodinkite maždaug 8-10 cm atstumu tarp augalų. Šaknis užberkite žemėmis ir švelniai palaistykite.
Pasodinus labai svarbu imbierus nuolat drėkinti. Laistykite juos reguliariai, siekdami, kad dirva būtų drėgna, bet ne permirkusi. Augalus supantį plotą mulčiuokite, kad išlaikytumėte drėgmę ir slopintumėte piktžolių augimą.
Imbiero augalo priežiūra
Imbiero augalams pradėjus augti, juos reikia tinkamai prižiūrėti, kad užtikrintumėte sveiką vystymąsi.
Imbiero augalo laistymas ir tręšimas
Imbiero augalai gerai auga nuolat drėgnoje dirvoje, todėl juos būtina reguliariai laistyti. Tačiau venkite per didelio laistymo, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Gerai yra giliai palaistyti kartą arba du kartus per savaitę, priklausomai nuo oro sąlygų.
Kalbant apie tręšimą, vegetacijos metu kartą per mėnesį naudokite subalansuotas organines trąšas. Tai suteiks reikiamų maistinių medžiagų stipriam augimui ir gausiai šakniastiebių produkcijai.
Kova su kenkėjais ir ligomis
Imbiero augalai paprastai yra atsparūs kenkėjams ir ligoms. Tačiau kartais juos gali pažeisti įprasti sodo kenkėjai, pavyzdžiui, amarai ar voratinklinės erkės. Reguliariai stebėkite savo augalus ir nedelsdami apdorokite bet kokius užkrėstus augalus organiniu insekticidiniu muilu arba neemo aliejumi.
Imbierų derliaus nuėmimas
Keletą mėnesių puoselėjant imbiero augalus, metas nuimti aromatingų šakniastiebių derlių.
Kada ir kaip nuimti imbierų derlių
Imbiero derlių paprastai galima nuimti praėjus maždaug 8-10 mėnesių po pasodinimo. Atkreipkite dėmesį į tokius požymius, kaip gelstanti lapija ir nykstantys stiebai, kurie yra brandos požymiai. Norėdami nuimti derlių, atsargiai iškaskite augalo pagrindą ir atsargiai iškelkite šakniastiebius iš dirvos. Pasirinkite didžiausius šakniastiebius, dalį palikdami žemėje, kad jie galėtų ataugti.
Nuskintų imbierų laikymas ir naudojimas
Norėdami laikyti užaugintą imbierą, nuvalykite šakniastiebius, pašalindami iš jų žemę ir šiukšles. Leiskite jiems kelias valandas išdžiūti, tada laikykite juos vėsioje ir tamsioje vietoje. Taip pat galite užšaldyti arba dehidratuoti imbierą, kad galėtumėte jį laikyti ilgą laiką.
Šviežiai nuskintų imbierų panaudojimo galimybės yra neribotos. Sutarkuokite imbierą, kad pagardintumėte kepinius ir kario patiekalus, įpilkite jo į arbatas ar kokteilius arba naudokite jį kaip natūralų vaistą nuo įvairių negalavimų.
Remdamiesi šiomis žingsnis po žingsnio instrukcijomis, jau turite žinių, kaip užauginti imbierą iš šaknų. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar naujokas, auginti savo imbierą gali būti naudingas ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas. Mėgaukitės procesu ir mėgaukitės šio nepaprasto augalo teikiamais skoniais bei nauda sveikatai.