Kov 25, 2017
246 Views
Komentavimas išjungtas įraše Krovinių klasifikacija pagal miestus

Krovinių klasifikacija pagal miestus

Written by

Vežamus krovinius galima suskirstyti pagal keletą kriterijų: fizikinę, cheminę jų būklę, pagal pritaikymą krovos darbams, fizikines – chemines savybes ir pan. Universalių klasifikacijos kriterijų jiems nėra.

2 lentelė. Krovinių klasifikavimas pagal įvairius kriterijus

Kriterijus Klasifikavimas
Fizinė-cheminė būklė ·         Kietas;

·         Skystas;

·         Dujinis.

Pakrovimo būdas ·         Suverstiniai (birūs);

·         Vienetiniai;

·         Supiltiniai;

·         Negabaritniai.

Įpakavimo rūšis ·         Tara;

·         Transporto vienetas;

·         Be taros.

Krovinio vietos masė ·         Normali;

·         Padidinta;

·         Sunkiasvorės.

Gabaritai ·         Viršnorminiai;

·         Neviršijantys normų.

Siuntos dydis ·         Mažos partijos;

·         Vidutinės partijos;

·         Masiniai kroviniai.

Specifiniai požymiai ·         Greitai gendantys;

·         Pavojingi;

·         Antisanitariniai;

·         Gyvi kroviniai.

Nuo krovinio tipo priklauso tiek transporto rušies ir priemonės, tiek pakuotės parinkimas ir pervežimo būdas.

PAGRINDINĖS OPERACIJOS PRIEŠ IŠVEŽANT KROVINĮ

Visos operacijos krovinio paruošimo vežimui susideda iš tokių etapų kaip prekių atrinkimas pagal užsakymą, pakavimas, svėrimas, ženklinimas, krovinių grupavimas, plombavimas ir lydinčių dokumentų parengimas. Tačiau šiame darbe aptarsiu tik keletą iš jų: pakavimą; padėklų tipus; pakuočių sutvirtinimą ir jų ženklinimą.

Pakavimas

Viena iš krovinio paruošimo vežimui operacijų yra prekių pakavimas – krovos vieneto formavimas. Įpakavimas – tai pagrindinių ir pagalbinių medžiagų konstrukcinis derinys, suteikiantis galimybę saugoti gaminius nuo jų pagaminimo iki panaudojimo, palengvinti krovinių apdorojimo darubs, apsaugoti aplinką ir dirbančiuosius nuo įpakuotų medžiagų poveiki, taip pat juos reklamuoti.

Krovinio įpakavimas – pirminis, krovinio saugumą nulemiantis veiksnys. Už šį procesą tiesiogiai atsakingas krovinio siuntėjas. Kiekviena savita prekė turi būti supakuota skirtingu įpakavimų, nes nuo to priklauso ne tik prekės pervežimo patogumas, bet ir jo saugumas bei tinkamumo naudojimui išlaikymas po pervežimo.

Krovinio svoris

Tam, kad būtų galima nustatyti krovinio tikrąjį svorį, neužtenka vien žinoti paketo masės, kadanti tai taros ir pagalbinių pakavimo medžiagų masė bei krovinio masė. Patogumo dėlei, išskiriamas dviejų tipų masės:

  • netto masė – grynoji krovinio masė
  • brutto masė – bendra krovinio ir jo taros masė.

Daugelis krovinių vežama dviguboje taroje, todėl tara dar yra išskiriama į transportinę ir vartojimo/gamybinę tarą. Vartojimo/gamybinė tara dažniausiai būna paruošta gamintojo ir patenka su kroviniu/preke pas vartotoją. Paprastai ji neatlieka transportavimo taros funkcijos. Transportavimo tara naudojama kroviniams pervežti, padidinti jų saugumą bei palengvinti pakrovimą/iškrovimą, sudėjus prekes į dar vieną tarą, pakuotę.

Tarą galima klasifikuoti pagal keletą kriterijų (žr. 2 lentelę).

3 lentelė. Taros klasifikavimas pagal skirtingus kriterijus

Kriterijus Klasifikacija
Naudojimo laikas ·         Vienakartinė tara;

·         Ilgalaikė tara.

Formos išlaikymas ·         Kieta (metalas, mediena);

·         Pusiau kieta (kartotinė dėžė);

·         Minkšta (maišai, plėvelė).

Panaudota medžiaga ·         Medinė;

·         Metalinė;

·         Stiklinė;

·         Keramikinė;

·         Plastmasinė/polimerinė;

·         Tekstilinė;

·         Popierinė.

Konstrukcija ·         Išrenkama;

·         Neišrenkama.

Paskirtis ·         Transportinė;

·         Gamybinė.

Išskiriamos keturios pagrindinės taros funkcijos: apsauginė, racionalizavimo; ekonominė ir pardavimo.

Apsauginė funkcija užtikrina krovinio apsaugą nuo aplinkos poveikio, gamtinių salygų (temperatūros svyravimų, lietaus, sniego). Tuo pačiu ji gali apsaugoti ir aplinką, nuo krovinio galimos sukelti žalos (kai vežamas pavojingas krovinys).

Racionalizavimo funkcija apibrėžia kaip turi būti supakuotas krovinys, kad jį būtų galima kuo patogiau pakrauti/iškrauti ir transportuoti. Svarbu paminėti, kad taros unifikavimas (jų suvienodinimas iki standarto) labai palengvintų krovinio pervežimą įvairiomis transporto priemonėmis.

Ekonominė funkcija krovinių

Ekonominė funkcija – apima tokius aspektus kaip įpakavimo medžiagų sąnaudos ir atliekų pašalinimas. Šiuo metu ypač svarbu ne tik tai, kad tara sugebėtu atlikti savo pirmines ir tiesiogines funkcijas, bet ir tai, kad krovinio tara/pakuotę būtų galima lengvai utilizuoti kuo mažesnėmis sąnaudomis ir kuo paprasčiau.

Pardavimo funkcija. Tara tūri būti sukurta ar parinkta, pažymėta taip, kad būtų ir patogi, ir patraukli klientui. Taip pat, tara turi atlikti ir papildomą reklamos funkciją bei suteikti kuo daugiau informacijos vartotojui apie produktą, esantį pakuotėje/taroje.

Tam, kad krovinys būtų pervežtas greitai ir patogiai, neužtenka vien šių keturių funkcijų užtikrinimo. Labi svarbų vaidmenį spartesniam transportavimo procesui turi taros unifikavimas. Jis leidžia sumažinti krovos darbų apimtis, leidžia padididnti saugomos produkcijos kokybę bei suteikia galimybę vykdyti krovos darbus automatizuotai. Tara gali būti unifikuojama formos, konstrukcijos, matmenu ar atskirų sudėtinių elementų atžvilgiu. Pvz., priimtas Euro padėklų standartas, jų matmenys 1200x800mm.

Šia informacija pasidalino vezam123.lt – krovinių pervežimas Vilniuje. Ši įmonė dirba perkraustymo, baldų pervežimo srityje. Miestas Vilnius. Jie aprėpia nemažą rinkos dalį savo srityje.

Article Categories:
AUTO

Comments are closed.