Šaltas stratifikavimas:
Prieš dygstant braškės turi būti šaltos. Šaltasis stratifikavimas – tai sėklų laikymas vėsioje ir drėgnoje aplinkoje. Šis procesas imituoja rudens, žiemos ir pavasario ciklą, kuris reikalingas šioms daugiametėms sėkloms sudygti. Įdėkite sėklų paketėlį (arba įdėkite palaidas sėklas į voką) į sandarų maišelį ir vėl į sandarų stiklainį. Papildomi sluoksniai apsaugos sėklas nuo drėgmės pertekliaus. Šį stiklainį šaldytuve laikykite apie mėnesį. Kai būsite pasiruošę sėti, prieš sodindami leiskite stiklainiui grįžti į kambario temperatūrą.
Sėkite negiliai ir kantriai laukite:
Paruoškite sėklų lėkštelę su lengvu sėklų pradmenų mišiniu ir atsargiai įspauskite po vieną braškių sėklą į kiekvieną ląstelę ir negiliai uždenkite. Švelniai palaistykite ir palaikykite drėgmę, kol sudygs per 1-5 savaites. Šviesa padeda braškių sėkloms dygti, todėl padėkite daigų lovelius saulėtoje vietoje arba po auginimo šviesa.
Auginkite vazonuose, kol bus paruoštos:
Kai daigai pasirodys ir pradės augti, atpažinkite stipriausius augalus ir persodinkite juos į 2-4 colių indą arba biologiškai skaidų vazoną. Kai daigai užaugs 2-3 cm aukščio (ir praeis paskutinės pavasario šalnos), užgrūdinkite ir persodinkite į lauką pagal toliau pateiktus nurodymus.
Braškių auginimas iš persodinamų augalų ir plikų šaknų
Nesvarbu, ar braškes pradėjote auginti iš sėklų, ar įsigijote persodinamų augalų, ankstyvą pavasarį braškių augalus reikia sodinti į jų galutinius namus. Braškių augalus galima sodinti į pakeliamas lysves, konteinerius, sodus ir net kaip žemės dangą. Šiame skyriuje aprašomas braškių augalų sodinimo į žemę procesas, tačiau dar turėsite tęsti skaitymą, kad sužinotumėte daugiau apie atstumus tarp augalų ir dirvos paruošimą.
Braškių vainiko sodinimo gylis
Augalų drėkinimas:
Jei augalą/augalą įsigijote iš medelyno, šį žingsnį praleiskite. Jei braškės auginamos be šaknų, atsargiai išpurenkite žemę aplink kiekvieną šaknies gniužulą ir kelioms minutėms pamerkite šaknis į kibirą su vandeniu, kad jos būtų rehidratuotos.
Pakeiskite dirvožemį:
Paruoškite braškių lysvę, pridėdami daug maistinių medžiagų turinčių priedų, pavyzdžiui, komposto, seno mėšlo, sliekų arbatos arba azoto turinčio uogų mišinio. Šias pataisas lengvai pasukite po dirva, nes braškių šaknų sistema yra negili.
Venkite išlinkusių “J” formos šaknų
Iškaskite pakankamai didelę duobę, kad joje tilptų visa braškių šaknų sistema. Ypač stenkitės, kad sodindami braškių šaknis neišlenktumėte jų į “J” formą. Paprasčiausias būdas, kurį radome, tai padaryti – tiesiog viena ranka laikyti augalą duobėje tinkamoje padėtyje, o kita ranka greitai užpilti duobę. Kai duobutėje bus pakankamai dirvožemio, kad šaknys laikytųsi savo vietoje, abiem rankomis tvirtai prispauskite daugiau dirvožemio aplink augalą. Kruopščiai laistykite augalus.
Apsaugokite vainiką:
Sodinkite braškes taip, kad vainikas būtų ties dirvos linija arba šiek tiek aukščiau jos. Vainikėlis – tai mėsingas gumbas, esantis tiesiai virš šaknų sistemos. Iš čia išauga naujas augalas, todėl uždengus vainiką augalai žus. Nors tai skamba sudėtingai, tai padaryti labai paprasta! Apžiūrėkite savo augalą ir pastebėkite, kur baigiasi ruda šaknų sistema ir prasideda mėsinga balto stiebo dalis – maždaug toje vietoje turi būti dirvožemio lygis.
Braškių augalų be šaknų kultivavimas
Kartais braškių daigai be šaknų atkeliauja dar nepasiruošę jų sodinti. Jei norite braškes pasodinti vėliau, augalus turite “įkasti” ir palaikyti juos gyvus, tačiau ramybės būsenoje. Tam paprasčiausiai užberkite šaknis drėgna terpe (pvz., smėliu, pjuvenomis ar žemėmis) ir laikykite tamsioje vietoje, kurioje palaikoma temperatūra (pvz., rūsyje, šaknų rūsyje ar nešildomame garaže).
Techniškai, jei bus užtikrintos idealios sąlygos, augalus su šaknimis galėsite laikyti keletą savaičių. Mes asmeniškai braškių ramybės būsenoje laikėme beveik 3 mėnesius, uždengę šaknis drėgnomis pjuvenomis ir žiemos mėnesiais laikydami nešildomame garaže. Dažnai tikrinkite augalus, kad įsitikintumėte, jog šaknys niekada neišdžiūsta, o temperatūra išlieka vėsi. Jei šaknys pradeda džiūti, sudrėkinkite jas purkštuvu.
Per kiek laiko užauga braškės?
Braškių sėklos dygsta lėtai ir gali užtrukti iki 1-5 savaičių nuo pasėjimo (konkrečios veislės terminus rasite savo sėklų pakuotėje). Sudygę braškių daigai augs kelias savaites, kol pasieks 2-3 cm aukštį (kiek laiko tai užtruks, priklauso nuo daigų augimo aplinkos). Tuomet augalus galima grūdinti ir persodinti į lauką – paprastai anksti pavasarį. Per pirmąją savaitę po pavasarinio pasodinimo braškių augalai išleidžia naujas šaknis ir lapus. Vasaros pradžioje braškių augalai išaugins bėglius ir žiedus. Praėjus maždaug mėnesiui po žydėjimo, braškės subręsta ir galima skinti vaisius. Po derliaus nuėmimo, rudens mėnesiais, kai temperatūra ir saulės spinduliai sumažėja, braškės užmiega. Augalai lengvai numeta lapus ir išlieka ramybės būsenoje iki ankstyvo pavasario, kai vidutinė temperatūra ir dienos šviesos trukmė pradeda didėti.
Atstumai tarp braškių augalų:
Braškyno braškių auginimo sistema.
Dabar, kai jau žinote, kaip sodinti vieną braškių sodinuką, sužinokite, kaip sodinti kelis augalus, kad braškių plantacija būtų produktyvi. Braškių augalai dauginasi per “bėgikus”. Norite to ar ne, bet be išankstinio planavimo jūsų braškių plantacija išsiplės į visas puses. Egzistuoja dvi paplitusios “bėglių” valdymo sistemos: “Matinė eilutė” ir “kalnelių sistema”. Šios sistemos – tai paprasti, išbandyti ir patikimi tarpueilių išdėstymo būdai dideliam braškių augalų kiekiui auginti. Tačiau, kai suprasite, ko kiekviena sistema siekia, galėsite jas pakeisti, kad geriau atitiktų jūsų konkrečią erdvę ir sodininkavimo tikslus.
Matuotas eilių išdėstymas:
Braškių augalai išdėstomi toli vienas nuo kito, o tarpai tarp jų užpildomi braškynais. Iš pradžių braškių lysvė atrodys plika, tačiau bėgikai greitai įsitvirtins ir sukurs persipynusią (arba “matinę”) lysvę. Kadangi ši sistema labai priklauso nuo bėgikų, ji geriausiai tinka birželio mėnesį derančioms braškių veislėms, tačiau ją galima taikyti ir mažesniame plote auginant visad derančias veisles. Dažniausiai rekomenduojami 3 pėdų pločio, atstumu viena nuo kitos išdėstytos eilutės, o tarp augalų kiekvienoje eilutėje turi būti atstumas.
Kalvos sistemos išdėstymas:
Braškių išdėstymas kalnelių sistemoje: braškės išdėstomos arčiau viena kitos ir pašalinami visi bėgikai. Pašalinus bėglius, kiekvienas atskiras braškių augalas užauga didesnis ir aukštesnis – panašus į “kalvą”. Priešingai populiariai nuomonei, “kalvos” sistema neturi nieko bendro su braškių sodinimu į dirvos kalvą (nors tai yra naudinga strategija, padedanti pagerinti drenažą žemose vietose). Dažniausiai rekomenduojami eilių, išdėstytų atstumu viena nuo kitos, tarpai, o tarp augalų eilutėse .
Kombinuoti tarpai:
Nebūtina rinktis vienos sistemos, o ne kitos. Iš tikrųjų galite naudoti kombinuotą sistemą, kai dalį bėgių genite, o dalį leidžiate daugintis. Nėra griežtos taisyklės, todėl pasirinkite metodą, kuris geriausiai tinka jūsų sodininkavimo situacijai.