Sau 6, 2024
31 Views
Komentavimas išjungtas įraše Šilauogių pasirinkimas yra svarbus žingsnis siekiant gerų rezultatų

Šilauogių pasirinkimas yra svarbus žingsnis siekiant gerų rezultatų

Written by

Veislių pasirinkimas ir derliaus gavimas

Šilauogių pasirinkimas yra svarbus žingsnis siekiant gerų rezultatų. Daugiau nei 400 šilauogių veislių leidžia pasirinkti pagal savo norus ir sąlygas. Pabrėžia, kad Lietuvos klimatui geriausia rinktis ankstyvas ar vidutinio ankstyvumo veisles. Tokios veislės, kaip ‘Chanticleer’, ‘Duke’, ‘Puru’ ir ‘Early Blue’, duoda ankstų derlių – liepos viduryje. Krūmai šių veislių pasižymi vidutiniu aukščiu (1,2–1,5 m) ir mažomis, šviesiai mėlynos spalvos uogomis.

Vidutinio ankstyvumo veislės, tokioms kaip ‘Bluejay’, ‘Reka’, ‘Sierra’, ‘Patriot’, ‘Bluecrop’ ir ‘Chandler’, žymi dideliu derliumi, didelėmis aromatingomis uogomis ir gali siekti net 2 metrų aukštį. Kai kurios iš jų turi ilgą skynimo laikotarpį, o uogos noksta ne vienu metu, leisdamos mėgautis vaisiais visą mėnesį – nuo liepos pabaigos iki rugpjūčio pradžios.

Sodinimo ir priežiūros patarimai

  1. Vieta ir gruntas: Šilauogos mėgsta saulę, todėl geriausiai auga saulėtose vietose. Jos taip pat reikalauja purvaus dirvožemio su pH 4,3–4,8. Jei yra aukšti gruntiniai vandenys arba pavasarį paviršius užliejamas, reikia įrengti drenažą, kad šaknys neužmirktų. Dirva turėtų būti gerai įdirbta, o piktžoles išnaikintos.
  2. Sodinimas: Geriausiai rinktis sodinukus išaugintus vazonėliuose su gerai išsivysčiusia šaknų sistema. Sodinukai turi būti sodinami 60 cm gylio duobėje, kurioje didžioji dalis užpildoma specialiu durpių substratu rūgščiamėgiams augalams. Augalas sodinamas tame pačiame lygyje, kaip augo vazonėlyje. Sodinuko stiebas neturi būti užžertas, kad nepradėtų pūti.
  3. Priežiūra: Svarbi tinkama drėgmė. Drėgmės trūkumas pirmus mėnesius po sodinimo gali padaryti žalos. Tačiau drėgmės perteklius taip pat gali pakenkti – vanduo neturėtų užsistovėti ilgiau nei keletą valandų, nes tai gali priversti krūmą prigerti. Naudojant specialias trąšas, galima užtikrinti tinkamą mitybą. Šilauogos signalizuoja apie trūkumus arba perteklių per dažnai keičiant spalvą arba būklę.
  4. Genėjimas: Svarbu reguliariai genėti krūmus – ant kiekvieno turėtų likti po 2–3 vienmečius, dvimečius, trimečius ir keturmečius stiebus. Senesni stiebai blogai dera, todėl juos reikia šalinti.
  5. Pirmieji metai: Krūmai pradeda derėti kitąmet po sodinimo, tačiau specialistė pataria palaukti, leisti krūmui sutvirtėti ir atidėti derlių nuskinant žiedus. Pilnas derlius galima tikėtis po 5–6 metų, kai krūmai gali duoti iki 2 kg uogų nuo vieno žemaūgio krūmo.

Šilauogos yra ne tik skanios, bet ir naudingos sveikatai, todėl jų auginimas gali būti ne tik malonus užsiėmimas, bet ir naudinga investicija į savo sveikatą.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.