Lie 7, 2024
16 Views
Komentavimas išjungtas įraše Vaistinė medetka yra vienametis žolinis augalas

Vaistinė medetka yra vienametis žolinis augalas

Written by

Vaistinė medetka yra vienametis, iki 50 cm aukščio žolinis augalas. Jo liemeninė šaknis išsišakojusi, o stiebas – stačias, briaunotas, šakotas ir plaukuotas. Lapai – pražanginiai, lygiakraščiai, bekočiai. Augalas žydi nuo birželio mėnesio iki rudens oranžiniais žiedais.

Vaistinė medetka Lietuvoje savaime neauga.

Jos tėvynė Pietų, Centrinė Europa ir Mažosios Azijos rytinė dalis. Mūsų krašte auginama kolektyviniuose soduose, darželiuose, parkuose kaip dekoratyvinis ir vaistinis augalas.

Vaistinei žaliavai skinami žydintys medetkos graižai. Jie džiovinami gerai vėdinamoje, nuo saulės apsaugotoje vietoje arba dirbtinėje džiovykloje, ne aukštesnėje kaip 40°C temperatūroje. Išdžiovinta vaistažolė yra gelsvai oranžinė, kvepianti, kartoko skonio.

Graižuose yra karotino, likopino, citroksano, flavoksantino ir kitų karotinoidų, kalendulino, organinių rūgščių (obuolių, salicilo), raugų, karčiųjų ir mineralinių medžiagų, dervų (iki 3,4%), gleivių (iki 4%), eterinio aliejaus (0,02%), triterpeninių saponinų, alkaloidų, inulino, fitosterino, vitamino C.

Medetkos vaistingosios savybės buvo žinomos jau seniai.

Graikų gydytojas Dioskoridas medetkomis gydė kepenų ir tulžies pūslės, kasos, skrandžio ligas, šlapimo pūslės akmenligę, rachitą, širdies neurozę.

Medetkos galeniniai preparatai mažina uždegimus, veikia antiseptiškai, spazmolitiškai, raminamai ir varo tulžį. Geriant šitą vaistažolę, greičiau gyja žaizdos, opos, nudegimai, nušalimai. Be to, medetka gydomos vidaus organų ligos: skrandžio gleivinės uždegimas (gastritas), skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos, kolitas ir enterokolitas.

Užpilui paruošti imama 20 g žaliavos stiklinei vandens. Geriama po 1-2 valgomuosius šaukštus 2-3 kartus per dieną. Vaistinę medetką tinka sumaišyti su ramunėlėmis ir gerti nuo žarnyno gleivinės uždegimo. Manoma, kad medetkos biologiškai veikliosios medžiagos turi teigiamos įtakos kepenų medžiagų apykaitai, mažina tulžyje bilirubino ir cholesterino kiekį, todėl geriau išsiskiria tulžis.

Medetkomis gydoma angina, faringitas, laringitas, ji taip pat vartojama stomatologijoje.

Be to, medetkos preparatais gydomas burnos gleivinės uždegimas, stomatitas, gingivitas ir kt. Medetkos dedama į vaistažolių mišinius, kurie vartojami nuo virškinimo trakto, medžiagų apykaitos sutrikimų.

Farmacijos pramonė išleidžia Tinctura Calendulae, kurios vienas arbatinis šaukštelis pilamas į stiklinę virinto vandens ir skalaujama gerklė. Ungentum Carofileni skatina audinių epitelizaciją. Medetkos skystas ekstraktas dedamas į preparatą matocanum.

Medetka vartojama gydymui ir užsienio šalyse. Prancūzijoje, Lenkijoje, Bulgarijoje, Vengrijoje, Vokietijoje ji vartojama kaip antiseptinis, spazmus atpalaiduojantis ir žaizdų gijimą skatinantis, prakaitą varantis vaistas.

Liaudies medicinoje medetkos žiedais gydomi skrandžio ir žarnyno piktybiniai navikai.

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.