Kov 10, 2024
21 Views
Komentavimas išjungtas įraše Žemės riešutų sodinimo pagrindai

Žemės riešutų sodinimo pagrindai

Written by

Prieš pradedant sodinimo procesą, būtina susipažinti su žemės riešutų augalo gyvavimo ciklu. Supratimas, kaip žemės riešutai auga, padės priimti pagrįstus sprendimus renkantis tinkamą žemės riešutų veislę ir sukuriant idealų klimatą jiems augti.

Ar žinojote, kad žemės riešutai iš tikrųjų yra ne riešutai, o ankštiniai augalai? Jie priklauso Fabaceae šeimai ir yra artimai susiję su pupelėmis, lęšiais ir žirniais. Dėl šios unikalios savybės žemės riešutai yra vertingas baltymų ir maistinių medžiagų šaltinis.

Žemės riešutų augalo gyvavimo ciklą sudaro keturi pagrindiniai etapai: sėklos, vegetatyvinis augimas, žydėjimas ir ankščių vystymasis. Priklausomai nuo veislės ir auginimo sąlygų, žemės riešutai derlių subrandina per 120-160 dienų.

Sėklų stadijoje žemės riešutai pasodinami į dirvą ir sudygsta per porą savaičių. Įdomu pagalvoti, kad iš šių mažyčių sėklų išaugs visas augalas, išauginsiantis skanius žemės riešutus!

Vegetatyvinis augimas prasideda po sėklų stadijos, kurios metu augalas suformuoja stiprią šaknų sistemą, išaugina lapus ir stiebus. Šis etapas labai svarbus bendrai augalo sveikatai ir lemia jo gebėjimą iš dirvožemio pasisavinti maisto medžiagas ir vandenį.

Augalui pasiekus žydėjimo stadiją, pasirodo maži geltoni žiedai, kurie sukuria gražų vaizdą žemės riešutų laukuose. Šie žiedai yra labai svarbūs apdulkinimui, nes pritraukia bites ir kitus apdulkintojus. Neįtikėtina stebėti, kaip nuo mažos sėklos virsta žydinčiu augalu.

Žiedams nykstant, jie užleidžia vietą žemės riešutų ankštims. Šiose ankštyse vyksta stebuklingas procesas! Kiekvienoje ankštyje žemės riešutai vystosi ir bręsta. Šiame etape žemės riešutai padidėja ir užpildo ankštį, kad ją būtų galima skinti ir mėgautis.

Idealus klimatas žemės riešutams auginti

Auginant žemės riešutus svarbu sukurti aplinką, kuri imituotų natūralią jų buveinę. Žemės riešutai gerai auga šiltoje ir saulėtoje aplinkoje, kai temperatūra svyruoja nuo 21-32 °C. Tai reiškia, kad žemės riešutams auginti idealiai tinka regionai, kuriuose vasaros ilgos ir karštos.

Ar žinojote, kad žemės riešutai kilę iš Pietų Amerikos? Pirmą kartą jie buvo prijaukinti Peru maždaug prieš 7 600 metų, o vėliau paplito kitose pasaulio dalyse. Šiandien žemės riešutai auginami daugelyje šalių, įskaitant Jungtines Amerikos Valstijas, Kiniją, Indiją ir Nigeriją.

Kad žemės riešutai pasiektų brandą, jiems reikia ne tik šiltos temperatūros, bet ir mažiausiai keturių mėnesių vegetacijos laikotarpio be šalnų. Tai reiškia, kad regionai, kuriuose vegetacijos laikotarpis trumpesnis, gali būti netinkami žemės riešutams auginti.

Be to, žemės riešutams reikia gerai drenuoto dirvožemio, kad jie neužsikimštų vandeniu, nes per didelė drėgmė gali sukelti ligas ir puvinius. Idealus pH lygis žemės riešutams auginti svyruoja nuo 5,8 iki 7,2. Norint užtikrinti optimalų žemės riešutų augimą, labai svarbu atlikti dirvožemio tyrimą, kad būtų nustatytas pH lygis, ir, jei reikia, atlikti pakeitimus.

Tinkamos žemės riešutų veislės pasirinkimas

Galima rinktis iš daugybės žemės riešutų veislių, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis. Rinkdamiesi žemės riešutų veislę, atsižvelkite į tokius veiksnius kaip atsparumas ligoms, derliaus potencialas ir skonis.

‘Georgia Green’ – populiari žemės riešutų veislė, pasižyminti dideliu derliaus potencialu ir puikiu atsparumu ligoms. Ši veislė plačiai auginama pietryčių JAV, kur žemės riešutai yra svarbi žemės ūkio kultūra.

‘Florunner’ – dar viena gerai žinoma žemės riešutų veislė, mėgstama dėl vienodo ankščių dydžio ir gero atsparumo tokioms ligoms kaip lapų dėmėtligė ir pomidorų dėmėtligės virusas. Ši veislė paprastai auginama pietinėje Jungtinių Valstijų dalyje.

Jei ieškote sodraus skonio žemės riešutų veislės, ‘Tennessee Red’ gali būti puikus pasirinkimas. Ši veislė garsėja išskirtiniu skoniu ir dažnai naudojama žemės riešutų sviestui ir kitiems žemės riešutų pagrindo produktams gaminti.

Atminkite, kad norint sėkmingai nuimti derlių labai svarbu pasirinkti tinkamą žemės riešutų veislę. Priimdami sprendimą atsižvelkite į konkrečias auginimo sąlygas ir pageidaujamą žemės riešutų galutinę paskirtį.

Sodo paruošimas žemės riešutų sodinimui

Prieš pradedant sodinti žemės riešutus, labai svarbu tinkamai paruošti sodą. Tolesniuose skyriuose rasite patarimų, kaip paruošti tinkamas dirvos sąlygas, atstumus ir gylį žemės riešutams sodinti.

Dirvos reikalavimai žemės riešutams

Žemės riešutai gerai auga gerai drenuotoje ir purioje priesmėlio dirvoje. Prieš sodindami pasirūpinkite, kad dirva būtų įdirbta ne mažiau kaip 6 cm gyliu, kad geriau įsiskverbtų šaknys ir geriau sugertų vandenį. Papildomų maistinių medžiagų dirvožemiui suteiks organinės medžiagos, pavyzdžiui, kompostas arba gerai perpuvęs mėšlas.

Venkite sutankinto ar molingo dirvožemio, nes jis trukdo tinkamai drenuoti vandenį ir gali paskatinti ligų vystymąsi. Jei dirvožemis sunkus, molingas, apsvarstykite galimybę įrengti paaukštintas lysves arba eiles, kad pagerintumėte drenažą.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.