Kov 9, 2024
20 Views
Komentavimas išjungtas įraše Žemuogė yra vieni mėgstamiausių mūsų sodyboje auginamų augalų

Žemuogė yra vieni mėgstamiausių mūsų sodyboje auginamų augalų

Written by

Daug anksčiau, nei sodininkai išaugino braškes į dideles, sultingas uogas, kurias matome maisto prekių parduotuvėse, žmonės visame pasaulyje mėgavosi laukinių žemuogė (rūšis: fragaria vesca) derliumi. Laukinių braškių augalai užaugina nedideles gražaus gėlių aromato uogas. Nors savo maisto prekių parduotuvėje laukinių braškių nerasite, kai kuriose Europos dalyse jos ir šiandien tebėra sezoninis delikatesas. Skirtingai nei šiuolaikinės veislės, laukinių braškių augalai visus vasaros mėnesius augina nedidelį mažų aromatingų braškių derlių. Be to, jos pakenčia daugiau pavėsio nei komercinės braškių veislės, todėl yra populiarus pasirinkimas valgomoms žemės dangoms, sodo pakraščiams, konteineriams ir miesto sodams.

žemuogė yra vieni mėgstamiausių mūsų sodyboje auginamų augalų. Jas lengva užsiauginti iš sėklų ir galima sodinti pavėsingose miškingose vietose ir aplink jas – vietose, kur dauguma daugiamečių vaismedžių neauga. Nors derlius nedidelis, kiekviena uoga yra labai skani ir suteikia gurmaniško skonio visiems patiekalams – nuo kepinių iki avižinių dribsnių. Šiame vadove supažindinsime jus su pagrindiniais žemuogė auginimo principais, taip pat pateiksime keletą pažangių metodų, kaip auginti miškines braškes kaip žemės dangą, konteineriuose ir patarimų, kaip užauginti didesnes alpines braškes. Mėgaukitės!

Trumpai paieškojus internete, pamatysite daugybę tinklaraščių, kuriuose skiriamos laukinės ir žemuogė. Šiame straipsnyje kalbama apie fragaria vesca – populiarią vienadienių braškių rūšį, pakaitomis vadinamą alpinėmis braškėmis, miško braškėmis ir laukinėmis braškėmis. Šiai rūšiai priskiriamos hibridinės, kultūrinės ir paveldimos žemuogė veislės. Štai keletas trumpų faktų, kuriuos reikia žinoti prieš auginant alpines braškes:

žemuogė yra daugiametės:

Alpinės ir laukinės braškės yra daugiamečiai augalai, kurie gali duoti uogų daugiau nei penkerius metus. Tačiau po trečiųjų metų uogų derlius pradeda smarkiai mažėti, todėl sodininkams rekomenduojama laukinių braškių augalus keisti kas trejus metus.

žemuogė yra neutralios dienai:

žemuogė yra dienai neutralios veislės braškės, todėl visą vegetacijos sezoną, kol temperatūra išlieka, jos nuolat duoda vaisius.

Mažos uogos, mažas derlius:

Visą vegetacijos sezoną laukinių braškių augalai retkarčiais subrandina smulkias (apie 1/4 cm skersmens) uogas. Kalbant apie kiekį, esu matęs, kad laukinių braškių augalai kas mėnesį užaugina 1-20 valgomų braškių, priklausomai nuo veislės ir priežiūros kokybės.

žemuogė skonis:

žemuogė yra įvairių veislių, kurių skonis skiriasi: nuo klasikinio saldaus iki ananasų skonio. Visiškai sunokusios kalnų braškės pasižymi koncentruotu aromatingu uogų skoniu, tačiau nėra labai saldžios kaip tradicinės braškės.

Pakenčia pavėsį:

Vienas iš didžiausių skirtumų tarp kalnų braškių ir komercinių veislių – saulės šviesos poreikis. žemuogė pakenčia ir pavėsį, tačiau vis tiek užaugina gausybę uogų. Dėl šios priežasties daugelis sodininkų augina alpines braškes pavėsyje esančiose giraitėse ir sklypuose, kur dauguma uogų augtų prastai.

Kaip pradėti auginti: Braškių sėklos ir augalai

žemuogė gali būti sėkmingai auginamos iš sėklų arba daigynų. Jei norite auginti kelis augalus nedideliame sodelyje, paprasčiausia pavasarį iš medelyno nusipirkti kelis laukinių braškių augalus ir persodinti juos į vazonus. Tačiau jei norite auginti alpines braškes kaip valgomąjį kraštovaizdį arba bet kokį didesnį kiekį, ekonomiškai tikslinga augalus pradėti auginti iš sėklų. Skirtingai nuo komercinių veislių, laukines braškes galima patikimai pradėti auginti iš sėklų. Jei jūsų negąsdina tokie žodžiai kaip “šaltas stratifikavimas” (procesas, kai sėklos prieš sėją veikiamos žemos temperatūros), braškių auginimas iš sėklų gali būti labai naudingas procesas.

Yra dvi galimybės pradėti auginti žemuogė sėklas: pradėti auginti patalpoje arba sėti tiesiogiai lauke. Nors tiesioginė sėja (t. y. sėklų sėjimas tiesiai į sodą anksti pavasarį) yra paprasčiausias būdas, augalai gali nesubręsti ir nesubrandinti uogų derliaus per pirmąjį sezoną. Jei norite garantuoti, kad jūsų žemuogė sėklos duos derlių jau pirmąjį sezoną, geriausia jas anksti pradėti sėti patalpoje, kaip nurodyta toliau:

Pradėkite anksti:

Be 30 dienų šalto stratifikavimo laikotarpio, laukinių braškių sėkloms sudygti reikia ne daugiau kaip 5 savaičių, o prieš persodinant į lauką – 6-8 savaičių augimo. Todėl rekomenduojame pradėti auginti sėklas patalpoje likus 4 mėnesiams iki paskutinių šalnų. Pastaba: kai kurias alpinių veislių braškes rekomenduojama sėti tiesiogiai anksti pavasarį. Išsamesnės informacijos ieškokite sėklų pakuotėje.

Šaltas stratifikavimas:

Prieš braškių dygimą jos turi būti šaltos. Šaltas stratifikavimas – tai sėklų laikymas vėsioje ir drėgnoje aplinkoje. Šis procesas imituoja rudens, žiemos ir pavasario ciklą, kuris reikalingas šioms daugiametėms sėkloms sudygti. Įdėkite sėklų paketėlį (arba įdėkite palaidas sėklas į voką) į sandarų maišelį ir vėl į sandarų stiklainį. Papildomi sluoksniai apsaugos sėklas nuo drėgmės pertekliaus. Šį stiklainį šaldytuve laikykite apie mėnesį. Kai būsite pasiruošę sėti, prieš sodindami leiskite stiklainiui grįžti į kambario temperatūrą.

Sėkite negiliai ir palaukite:

Braškių sėklos sudygsta greičiau, jei sėjamos negiliai ir joms suteikiama daug šviesos. Paruoškite sėklų lėkštelę su lengvu sėklų pradmenų mišiniu. Švelniai įspauskite po braškių sėklą į kiekvieną langelį ir labai negiliai uždenkite. Šiek tiek palaistykite, laikykite drėgnoje ir saulėtoje vietoje, kol sudygs per 1-5 savaites.

Stipriausių daigų persodinimas

Kai daigai pasirodys ir pradės augti, nustatykite stipriausius augalus ir persodinkite juos iš ląstelių pakuočių į 2-4 cm talpyklą arba biologiškai skaidų vazoną. Daigams užaugus 2-3 cm aukščio (ir pasibaigus paskutinėms pavasario šalnoms), juos sutvirtinkite ir persodinkite į lauką pagal toliau pateiktus sodinimo nurodymus.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.