Kov 9, 2024
23 Views
Komentavimas išjungtas įraše Žemuogių auginimo ir priežiūros kalendorius

Žemuogių auginimo ir priežiūros kalendorius

Written by

Laukinės braškės yra daugiamečiai augalai, kurių gyvenimo ciklas trunka keturis sezonus. Tinkamai prižiūrint, laukinių braškių augalai gali duoti kokybišką derlių maždaug 3 metus, kol juos reikės keisti. Čia pateikiamas paprastas metinis priežiūros kalendorius, kuriame paaiškinta, kaip prižiūrėti braškių augalus kiekvieną sezoną. Šis grafikas yra apytikslis, sudarytas remiantis tipiška keturių sezonų aplinka. Auginantiems labai šaltose arba karštose zonose reikėtų daryti pakeitimus.

Sausio-vasario mėn.

Naujos braškės: Braškių veislių tyrimas, lysvės paruošimas, braškių sėklų ar persodinamų augalų įsigijimas. Braškių sėklos: Pradėkite šaltą stratifikaciją: prieš daigindami sėklas įdėkite jas į šaldytuvą mažiausiai 30 dienų. Sėkite sėklas pagal daiginimo instrukcijas. Esama braškių lysvė: žiemos mėnesiais augalus toliau saugokite gausiai mulčiuodami.

Kovas – balandis

Persodinkite naujus braškių augalus: Persodinkite braškes į paruoštą sodą, kai tik dirva bus tinkama darbui. Jei reikia, apsaugokite naujus augalus nuo užsitęsusių stiprių šalnų uždengdami eilutes.

Braškių daigų persodinimas: Kai braškių daigai užauga 2-3 cm aukščio, juos užgrūdinkite ir persodinkite į sodą. Atverkite esamas braškių lysves: švelniai nuvalykite mulčią, kad braškių augalai būtų apšviesti pavasarinės saulės šviesos. Nepašalinkite aplink esančio mulčio.

Gegužė

Naujos braškės: Stebėkite, ar augalai neauga ir ar nežydi. Pašalinkite bėglius, kad būtų galima naudoti kalvų sistemą. Paruoškite ir padauginkite bėgius, skirtus “Matted Row”. Nuskinkite visus žiedus, kurie pasirodys nuo dabar iki birželio pabaigos. Esamos braškių lysvės: pašalinkite bėgikus, skirtus kalvų sistemai. Paruoškite ir padauginkite bėgikus Matted Row.

Birželis – liepa – rugpjūtis

Naujos braškės: Tęskite žiedų skynimą. Tręškite pasibaigus vasaros žydėjimui. Esamos braškės: Nuimkite vasarinių braškių vaisių derlių.

Rugsėjis – spalis

Visos braškės: Skinkite paskutines vėlyvąsias vasaros braškes. Kai temperatūra nuolat nukrenta žemiau, uždenkite augalus 4-6 cm storio mulčiu. Toliau laistykite įprastu būdu ir, jei reikia, koreguokite laistymą atsižvelgiant į kritulius ir sniego kritulius.

Lapkritis – gruodis

Visos braškės: Žiemos mėnesiais, kai galimos stiprios šalnos, visos braškės turėtų būti uždengtos gausiu mulčiu.

Alpių braškių ligos, kenkėjai ir problemų sprendimas

Laukinės braškės yra jautrios toms pačioms ligų rūšims kaip ir komercinės veislės braškės. Geriausia kovos su braškių grybinėmis ligomis strategija – prevencija. Geriausias prevencijos patarimas – saugoti braškes: gerai nušienauti augalus, kad vaisiai nepatektų į dirvą, prižiūrėti, kad braškių plote neliktų nudžiūvusių lapų ir vaisių, laistyti braškes iš apačios, kad drėgmės perteklius nepatektų į augalą. Pateikiame trumpą informaciją apie dažniausiai pasitaikančias braškių grybines ligas ir kaip jas pastebėti.

Braškių lapų puvinys:

Braškių lapų puvinys yra dažna liga, kurią sukelia grybas Phomopsis obscurans, žiemojantis ant negyvų augalų liekanų (šaltinis). Štai kaip pastebėti šią ligą savo sode:

Apvalūs lapų pažeidimai su tamsiu viduriu ir raudonu išoriniu žiedu.

Rudos dėmės ant vaisių, primenančios lapų dėmes.

Sprendimas: Nėra žinomo vaisto. Kad sustabdytumėte plitimą, pašalinkite sergančias augalo dalis (arba visą augalą, jei infekcija stipri).

Braškių vaisių puvinys:

Braškių vaisių puvinys yra dažna liga, dar vadinama botritiniu puviniu, vaisių puviniu ir pilkuoju pelėsiu. Štai kaip pastebėti šią ligą savo sode:

Kai kurios arba visos augalo dalys padengtos pilku, aksominiu, neryškiu pelėsiu.

Žalios ir prinokusios uogos pradeda pūti ant augalo.

Sprendimas: Nėra žinomo vaisto. Kad sustabdytumėte plitimą, pašalinkite sergančias augalo dalis (arba visą augalą, jei infekcija stipri).

Braškių šaknų puvinys:

Braškių šaknų puvinys yra per dirvą plintanti braškių liga, taip pat žinoma kaip raudonoji stela. Ją sukelia grybelis, labiausiai paplitęs vėsesnio klimato zonose ir prastai drenuojamoje drėgnoje dirvoje. Štai kaip ją pastebėti savo sode:

Raudoni, rudi lapai pasirodo antraisiais metais.

Augalų vytimas ir žūtis pirmąjį sezoną.

Prastas augalų augimas: mažos uogos ir mažai bėgių.

Sprendimas: Vaistų nėra. Grybas užkrėstoje dirvoje gali išlikti daugelį metų. Užkrėstus augalus sunaikinkite. Pasirinkite naują sodinimo vietą, pasirinkite raudonajai stebelei atsparią veislę arba abu kartu.

Verticiliozė:

Dar viena per dirvožemį plintanti grybinė liga, su kuria geriausia kovoti prevencijos būdu. Štai kaip ją pastebėti savo sode:

Pradeda vysti lapai.

Lapai pakeičia spalvą iš žalios į rudą ir nukrenta nuo augalo.

Sprendimas: Vaistų nėra. Sunaikinkite užsikrėtusius augalus ir aplinkinę dirvą. Nesodinkite braškių šalia naktinių kopūstų (pomidorų, baklažanų, bulvių, paprikų) arba rožių, kurios taip pat yra jautrios verticiliozės vytuliui, arba lysvėse po jų. Sodinkite ligai atsparias veisles, įskaitant Surecrop, Catskill ir Allstar.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.