Sau 15, 2024
52 Views
Komentavimas išjungtas įraše Vaismedžių genėjimas yra ypatingai svarbus veiksmas

Vaismedžių genėjimas yra ypatingai svarbus veiksmas

Written by

Vaismedžių vainikus būtina prarėtinti kasmet. Vaismedžių genėjimas yra ypatingai svarbus veiksmas, nuo kurio priklauso tiek vaismedžių derlingumas, tiek jų grožis. Sodininkas, nuo 1978 metų užsiimantis šia veikla, dalijasi patarimais apie vaismedžių genėjimą.

Apšalusių vaismedžių genėjimas

Prieš pradedant genėti apšalusius vaismedžius, rekomenduoja įvertinti šalčio padarinius medeliui. Tam įpjaukite žievę aštriu peiliu – jei žievė ir mediena tamsiai rudai spalvoti, tai rodo, kad vaismedis patyrė stiprų šalčių.

Rekomenduojama palaukti, kol pradės žydi pumpurai, nes tai leis matyti, kiek šakų ir šakelių yra išlikę gyvybingos. Šakos turi būti trumpinamos iki gyvybingos dalies, o jei reikia, šaka turi būti nurėžiama taip, kad liktų tik medelio kamienas. Kai šakelės virš skiepo pradeda augti, vieną iš jų galima lenkti į viršų ir iš jos formuoti naują kamieną. Šakos žemiau skiepo, kurios išaugo, turi būti nupjautos.

Ūglius ir jaunas šakeles rekomenduojama trumpinti iki žiedinių pumpurų, tuo tarpu šakelės be žiedinių pumpurų neturėtų būti genėtos. Praėjusiais metais vaisius davusias šakeles būtina pjauti paliekant apie 2–4 cm ilgio stuobrelius, iš kurių išaugs nauji ūgliai. Jei vaismedžių poskiepiai yra žemaūgiai, reikia stengtis išsaugoti viršūnę, nes kitaip jos gali greitai pasidaryti senos ir nykti.

Pataria stengtis pašalinti visas nušalusias šakeles, nes paliktos sausos gali tapti infekcijos šaltiniu. Kiekvieną didesnę nei 1 cm skersmens nuopjovą būtina užtepti sodo tepalu.

Šakų retinimas

Šakų retinimas yra dažniausias būdas, kuris duoda akivaizdžių naudos rezultatų. Ilgamečio sodininko teigimu, šiuo būdu suteikiama vaismedžiui kamuolio ar verpstės formą. Genant, reikia trumpinti pagrindines ir šalutines šakas, šalinti stiprius vienmečius ūglius, vadinamus vilkaūgliais, ir taip pat šalinti šakas, kurios auga į medžių vainikų vidurį.

5 patarimai, kaip genėti sodo vaismedžius

Vaismedžių atnaujinimas

Atnaujinant sodą, reikia atlikti kruopštų darbą, nupjovus dalį pagrindinių ir šalutinių šakų bei smulkių derančių šakelių. Kartais, formuojant apleistų medžių vainikus, tenka pašalinti nuo 1/3 iki 2/3 šakų. Stambių vaismedžių šakos gali būti drąsiai trumpinamos 1–3 metrus, t.y., tiek, kiek išaugo per pastaruosius dvejus, trejus ar net penkerius metus.

Tokiais nugenėtais medžiais reikia dar kartą genėti vasaros pabaigoje, būtina pašalinti vertikalius vilkaūglius, kurių gali gausėti dėl ankstesnio pavasarinio genėjimo. Kantrumas yra svarbus, nes senus apleistus vaismedžius atnaujinti pavyksta tik per 2–3 metus.

Tręšiame ir purškiame

Pavasarį reikėtų paberti kiekvieno vaismedžio kamieną bent po saują azoto trąšų. Kai medelių lapai pradeda skleistis, galima juos purkšti karbamidu ar 0,5 proc. kalio salietros tirpalu. Purškimo metu būtina vengti saulėto oro, kad vanduo nesusidarytų nudegimų ant šakelių.

Verpstės forma Pirmaisiais metais šoninės atžalas reikia patrumpinti taip, kad vainikas įgautų verpstės formą. Kitais metais visus vertikaliai augančius ūglius pašalinkite. Kamienas ir šoninės šakos neturėtų būti genėtos.

Kamuolio forma Pirkdami jauną augalą su 3–4 stambiomis pagrindinėmis šakomis, pašalinkite visas vertikalias atžalas, augančias į vainiko vidurį. Pagrindines šakas ir kamieną trumpinkite tiek, kad jos būtų maždaug viename lygyje, o centrinis ūglis turi būti šiek tiek aukštesnis už šoninius.

Stiprus genėjimas skatina naujų ūglių augimą ir ilgų šoninių šakelių bei žiedynų vystymąsi.

Jeigu genami tik šakelių viršūnės, pagausės tik šiek tiek jaunų ūglių. Po tokio genėjimo daugiausia atsiras trumpų šoninių atšakų.

5 patarimai, kaip genėti sodo vaismedžius

Penki botaniko patarimai

Vilniaus universiteto Botanikos sodo specialistas, primena pagrindinius medžių genėjimo tikslus. Be to, jis pabrėžia, kad šakas būtina genėti ne tik augalo sveikatai ir vaisingumui, bet ir žmonių bei turtui saugoti.

  1. Viskam savas metas: Skirtingi augalai turi savo tinkamą genėjimo laiką. Pavyzdžiui, obelims ir kriaušėms gegužės pradžia yra palankus laikotarpis, o kaulavaisių medžiams (vyšnioms, slyvoms) genėjimas tinka po derliaus nuėmimo.
  2. Žmonių saugumas: Augalus būtina genėti ir siekiant išlaikyti žmonių saugumą. Pavojingai pasvirusius medžius, išdžiūvusias šakas virš namų ar automobilių stovėjimo aikštelių, reikia šalinti. Taip pat reikia užtikrinti, kad želdiniai nekliudytų elektros linijoms.
  3. Tinkamos priemonės: Pasirinkus tinkamą įrankį genėjimui, būtina atsižvelgti į šakos storį ir augalų tipą. Svarbu, kad įrankiai būtų aštrūs.
  4. Tinkamas atstumas: Pjovant šakas, būtina laikytis tinkamo atstumo nuo kamieno. Pjūvis turėtų būti atliktas ties atsišakojimo vieta, kur matoma žievės raukšlė.
  5. Taisyklinga laja: Genint augalus, svarbu tinkamai formuoti lają. Šakos turėtų būti pjaunamos taip, kad jos tolygiai pasiskirstytų per visą vainiką, išvengiant didelių tarpų ar sutankėjimų. Verpstės ar dvigubos verpstės formos lapai daugeliui vaismedžių yra tinkamiausios.
Article Categories:
Žemės ūkis

Comments are closed.