Rgp 21, 2020
125 Views
Komentavimas išjungtas įraše KAIP ŽMONĖS IŠMOKO PASIDARYTI GELEŽĮ?

KAIP ŽMONĖS IŠMOKO PASIDARYTI GELEŽĮ?

Written by

Geležis metalas, be kurio šių dienų materialinė kultūra negalėtų egzistuoti. Geležinkeliai, laivai, mašinos, įrankiai, statybinės konstrukcijos visa tai padaryta iš geležies, tikriau iš jos lydinių, nes visiškai gryna geležis nesutinkama, ji į Žemę patenka labai mažais kiekiais meteorituose.

Beje gryna geležis nepasižymi jokiomis praktiškai vertingomis savybėmis.

Šiuo metu naudojama geležis yra lydinys, susidedantis iš daugelio elementų. Technikoje dažniausiai naudojamas lydinys plienas, arba geležies ir anglies lydinys pasižymi kalumu ir dideliu tvirtumu.

Geležis gamtoje sutinkama rūdos pavidalu. Norint geležį atpalaiduoti nuo deguonies, reikia kaitinti rūdą su anglimi, kuri sudegdama paima iš jos deguonį. Kaip tik šitaip senais laikais darydavo žmogus, sudedamas rūdą drauge su medžio anglimis į iškastą duobelę ir, kad „procesas būtų efektyvesnis, pūsdamas į ją orą. Paskiau gautą produktą reikėdavo perkasti, nes jame būdavo daug šlako. Tarp kitko, tokiu būdu viduramžiais buvo gaminamas garsusis Damasko plienas. Didelė plieno paklausa viduramžiais. atsiradus šaunamiesiems ginklams, paskatino žmones panaudoti vandens jėgą tiek dumplėms varyti, tiek ir gautai geležiai perkasinėti. Nuolat didindami įrengimus, jie pagaliau pradėjo statyti vadinamąsias aukštakrosnes.

XVIII amžiaus viduryje medžių anglys buvo pakeistos koksu; gerinant plieno kokybę, tai buvo toks pat svarbus žingsnis, kaip ir garo mašina oro pūstuvams varyti.

Ėmus naudoti aukštakrosnes, plieno gamyba toliau kito. Siekiant gauti plieną, reikėjo aukštakrosnės produktą ketų lydyti antrą kartą, o paskiau grūdinti, atkaltinti ir t. Šis plieno gavimo būdas išliko iki šios dienos, nors lydymo metodai dabar kiek kitokie. Dabar plienas perlydinamas marteno krosnyse.

Apie dabartinę plieno reikšmę pramonei akivaizdžiausiai byloja tas faktas, kad jo gaminama žymiai daugiau, negu visų kitų metalų drauge.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.