Kov 2, 2022
94 Views
Komentavimas išjungtas įraše Baltymų žiedadulkės turi daugiau negu kai kurių grūdinių augalų sėklos

Baltymų žiedadulkės turi daugiau negu kai kurių grūdinių augalų sėklos

Written by

Žiedadulkės sveikatos tarnyboje Jūs prisilietėte prie žiedo giedrą vasaros dieną, ir ant pirštų pasiliko smulkiausių miltelių. Tai žiedadulkės, kurias bitės renka kaip maisto produktą perams maitinti, vaškui gaminti ir aprūpinti liaukas, gaminančias bičių pienelį. Nuo senų laikų smalsus žmogaus protas stengėsi pakeisti bičių maiste žiedų žiedadulkes kitais produktais — ruginiais, kukurūzų, žirnių miltais. Šie mėginimai buvo nesėkmingi. Oranžerijose bandyta bites maitinti cukraus sirupu ir įvairiais žiedadulkių pakaitalais.

Buvo nustatyta, kad, esant skirtingam baltyminiam maistui, bitės pamaitina nevienodą lervų skaičių per dieną. žiedadulkių reikšmė bičių gyvenime gerai žinoma. Daugiaamžė bitininkystės praktika seniai nustatė, kad gerai vystosi tik tos bičių šeimos, kurios nuo ankstyvo pavasario aprūpintos žiedadulkėmis. Augalai gamina labai daug žiedadulkių. Vienas obels žiedas turi apie 100 tūkstančių, beržo žirginys — 6 milijonus, o kukurūzo varpašluostė — 50 milijonų žiedadulkių. Ypač daug žiedadulkių sudaro ąžuolai, guobos ir kiti medžiai.

Pušyne vasarą oras prisisotinęs žiedadulkių. Kasmet mūsų miškuose, laukuose, pievose ir soduose prapuola daugelis šimtų tūkstančių tonų produkto, kuris turi labai gerų maistinių ir gydomųjų savybių. Įvairių augalų žiedadulkės skiriasi spalva ir atspalviu. žiedadulkių spalva priklauso nuo žiedų, ant kurių pabuvojo bitės. Katilėlio ir facelijos žiedadulkės violetinės, obels ir avietės — baltos arba pilkos, esparceto, baltojo ir raudonojo dobilo, pievinės rugiagėlės — rudos, laukinės dedešvos — mėlynos, kriaušės, persiko, paprastojo kaštono raudonos, erškėčio, lazdyno, agrasto, grikio auksiškai geltonos ir t.t.

Žiedadulkės — tai pirmiausia nepakeičiamas baltyminio pašaro šaltinis. Pavyzdžiui, baltymų žiedadulkės turi daugiau negu kai kurių grūdinių augalų sėklos. Kiekviena žiedo dulkelė, kurią galima pamatyti tik pro mikroskopą, tai sudėtingas daugelio vertingų maistinių ir gydomųjų profilaktinių medžiagų koncentratas. Kiekviena dulkelė turi aminorūgščių, angliavandenių (gliukozės, fruktozės, sacharozės, rafinozės, pentozanų, dekstrinų, krakmolo, celiuliozės), riebalus panašių medžiagų (lecitino, riebalinių aliejų, cholesterolio, viscino), fermentų (fosfatazės, amilazės, invertazės, pepsino, tripsino, lipazės), mineralinių medžiagų (junginių, į kuriuos įeina 28 Mendelejevo lentelės elementai).

Žiedadulkėse yra vitaminų, ypač B grupės, nikotino ir folinės rūgščių Vitamino A jose yra 20 kartų daugiau negu morkose. Kai kurtų augalų žiedadulkės turi hormoninių medžiagų. Kadangi žiedadulkėse yra daug maistinių medžiagų, vitaminų, mikroelementų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, tyrinėtojai jas ėmė bandyti kaip gydomąjį preparatą. Ir žiedadulkės neapvylė mokslininkų ir medikų. Štai tik vienas pavyzdys: VDR vaikams, kuriuos reikia pagerintai maitinti, duodama medaus su sviestu ir žiedadulkėmis; be to, čia žiedadulkes vartojamos kam žaliava pramoniniu būdu vitaminui A gaminti.

Žinomas prancūzų mokslininkas Alenas Kaijansas, didelis augalų žiedadulkių gydomųjų savybių žinovas, savo monografijoje apie žiedadulkes rašo. „Žiedadulkių paslaptis — tai augalų, kuriuos mums pateikė gamta, kad išsigydytume nuo ligų, kuriomis serga žmonės, paslaptis”. Su šiuo gana svariu argumentu negalima nesutikti.

Article Categories:
Gėles

Comments are closed.