Rgs 5, 2023
44 Views
Komentavimas išjungtas įraše Jurginas (Dahlia)

Jurginas (Dahlia)

Written by

Gentyje yra apie 15 rūšių. Priklauso astrinių (Asteraceae) šeimai. Tėvynė yra Pietų Amerika ir Meksika.

Hibridinis jurginas (D. cultorum) plačiai pas mus auginamas darželiuose. Žydi nuo liepos mėnesio iki pat rudens, kol pakanda šalnos. Jurginų požeminę dalį sudaro šakniagumbiai. Įvairių rūšių ir veislių augalų stiebų aukštis įvairus, nuo 40 cm iki 2 m. Lapai dideli, priešiniai, sudėtiniai.

Žiedynai – įvairių dydžių, formų ir spalvų graižai. Pagal žiedynų formą skirstomi į keletą grupių: paprastieji, chrizanteminiai, pomponiniai, kaktusiniai, dekoratyviniai ir kiti.

Jurginai dažniausiai būna stambūs. Sodinami pavieniai ir grupėmis gėlynuose, tinka puokštėms. Jiems reikia trąšios, vandeniui laidžios dirvos, saulėtos vietos. Skinti jurginų žiedus reikia pilnai išsiskleidusius, nes žiedpumpuriai, pamerkti vandenyje, neišsiskleidžia.

Patariama reguliariai keisti jurginų augimo vietą, kad nesusirgtų grybelinėmis ligomis. Susirgusių augalų džiūsta lapai ir žiedynai, pūva šakniagumbiai. Iškasama rudenį po pirmųjų šalnų. Prieš tai 10-15 cm aukštyje nupjauname stiebus. Iškasti šakniagumbiai apdžiovinami ir sudedami į rūsius.

Laikomi 3-8°C temperatūroje. Jei patalpoje oras sausas, šakniagumbius geriau dėžėse užberti smėliu ar durpėmis arba sudėti su durpėmis į polietileninius maišelius ir užrišti.

Jurginai dauginami vegetatyviškai. Pavasarį kerai skirstomi į šakniagumbius ar jų grupes su 2-3 sveikais pumpurais. Šakniagumbiai sodinami 3-5 cm gyliu, o įšaknydinti auginiai iki pirmųjų lapelių poros. Pasodinus paliejama.

Article Categories:
Gėles

Comments are closed.