Ši labai graži šalis dažnai lyginama su Šveicarija. Ne tik dėl kalnų ir gamtos, bet ir dėl stabilumo bei saugumo. Kosta Rika turi tikrą kavos kultūrą, stabilią ekonomiką be didesnių politinių problemų ir daugeliu atžvilgių europietišką gyvenimo ir darbo būdą.
Kosta Rika įsikūrusi Centrinėje Amerikoje, jos pakrantės driekiasi prie Karibų jūros ir Ramiojo vandenyno. Nuo atogrąžų pakrantės lygumų žemė kyla į kalnus ir vidutinio klimato centrinę plynaukštę, kurioje gyvena dauguma žmonių. Daugiausia kritulių iškrinta rytinėje pakrantėje. Pagrindinė veikla – žemdirbystė, eksportuojami bananai, ananasai, gėlės, jautiena ir, žinoma, kava. Yra stiprus gamybos sektorius, gaminantis įvairias prekes – nuo drabužių (pagrindinis eksporto produktas) ir elektros komponentų iki maisto produktų ir cemento, nors šios įvairios pramonės šakos, turizmas yra kartu su žemės ūkiu pagrindinis veiklos sektorius.
Tik arabica
Kokybė Kosta Rikoje visada buvo prioritetas, todėl vyriausybės įgaliojimu čia leidžiama auginti tik arabikos veislės kavą. Nors kava yra tik trečioji šalies pramonės šaka po bananų eksporto ir turizmo, ji išlieka labai emocionali tema Tikosams, nes kava yra didelė vietos identiteto dalis.
Žydėjimo laikotarpis
Pagrindinis: nuo balandžio iki birželio mėn.
Centrinėse aukštumose ir Ramiojo vandenyno zonoje yra tik du, daugiausiai trys žydėjimo laikotarpiai, o nokimo laikotarpis gana vienodas. Atlanto vandenyno zonoje dėl didesnio kritulių kiekio žydėjimas vyksta dažniau, todėl nokimo laikotarpis užsitęsia ilgiau.
Derliaus nuėmimo laikotarpis
Pagrindinis: nuo spalio iki vasario mėn.
Kosta Rikoje derliaus nuėmimo laikotarpis yra vienas didžiausių pasaulyje. Didžiausias derlius būna nuo spalio iki vasario mėnesio, tačiau kai kuriuose regionuose derlius gali būti nuimamas beveik visus metus.
Veislės
Arabica veislės: Marsellesa, H1, H3, Tipica, Caturra, Catuai, Mundo Novo, Costa Rica 95, Hibrido Tico, Geisha, Villalobos, Villa Sarchi, Obatã, Bourbon, Venecia.
Didelės gamybos sąnaudos.
Vidutinis darbo užmokestis ± 3,50 JAV dolerio už valandą. Griežtos vaikų darbo, ekologijos ir gamtos išteklių apsaugos taisyklės. Šio šimtmečio pradžioje Kosta Rika neseniai pranešė apie pirmą kartą istorijoje užfiksuotą kavamedžio vabalų atvejį, o vėliau kavamedžiai šalyje nukentėjo nuo kavos rūdžių.
Kavos regionai
Pagrindiniai regionai praeityje:
Šis skirstymas atsirado dėl praeityje galiojusių gabenimo apribojimų, kai regionai, priklausomai nuo to, kurioje kalnų kalnagūbrio pusėje jie buvo įsikūrę, gabeno kavą iš Puntarenaso (Ramusis vandenynas) arba Puerto Limono (Atlanto vandenynas). Taigi iš pradžių iš Ramiojo vandenyno pusės gabenama kava buvo iš aukštesnių šalies regionų ir visuotinai pripažinta kaip geresnės kokybės. Šiandien, kai nebeliko transporto apribojimų, šis klasifikavimo būdas nebetaikomas, nes visų regionų kava dažniausiai gabenama per Atlanto vandenyną iš Puerto Limono. Šiandien daugiausia dėmesio skiriama auginimo regionui ir (arba) ūkiui. Labiausiai savo savybėmis garsėja: Tarrazu ir Naranjo regionai. Tačiau svarbūs ir San Ramono, Orosi bei San Pedro regionai.
Rinkimas atliekamas tik pasirinktinai rankomis. Mažesnės sodininkystės įmonės savo kasdienį derlių pristato į surinkimo punktus “Recibidores”, iš kurių jis gabenamas į centrinę “Beneficios”. Didesni augintojai kavą pristato tiesiai į “Beneficios”, o kai kurie net patys ją perdirba. Dėl Kosta Rikoje mokamo palyginti didelio darbo užmokesčio, rankinis rinkimas sudaro daugiau kaip 25 % (20 000 kolonų iš 85 000, mokamų už “fanegą” – tai prilygsta 1 maišui žalios kavos”) šios kilmės kavos kainos.
Plovimas
Visiškai nuplauta
Pramoninio proceso metu kava visiškai nuplaunama. Medaus ir natūralios kavos mikrolotai išskirtiniai, nes minkštimas sugadintų kelias malūno dalis!
Svarbu pažymėti, kad Kosta Rikoje įsigaliojo naujos, griežtos taisyklės, kuriomis siekiama išvengti upių taršos plaunant kavą. Šio proceso metu naudojamas vanduo turi būti pakartotinai naudojamas mažiausiai tris kartus, o tik po to filtruojamas, valomas ir vėl išleidžiamas į upę. Šiuolaikinės ir aplinkai draugiškos kavos gamyklos nuotekų neišleidžia į upes, o išpurškia jas žolės laukuose, kad neužterštų vandens.
Fermentacija
Nuo 2 iki 15 valandų, priklausomai nuo aukščio virš jūros lygio
Dėl naujų įstatymų, susijusių su ekologinės sistemos išsaugojimu Kosta Rikoje, fermentacijos proceso metu reikia būti labai atsargiems, kad būtų išvengta upių taršos, ir tuo pačiu metu gauti aukščiausios kokybės produktą. Fermentacijos trukmė gali skirtis ir skirtis įvairiose kavos partijose, todėl svarbu visapusiškai kontroliuoti šį procesą, kad būtų išvengta per didelės ar per mažos fermentacijos.
Nepakankamai fermentuota kava bus žemo skonio. Per ilgai fermentuota kava bus per daug fermentuota (dėl to kava įgaus beveik cheminį, rūgštų, nemalonų skonį).
Džiovinimas
Džiovinimas saulėje ir dirbtinis džiovinimas
Džiovinimas saulėje : džiovinant saulėje kava išdėliojama juostelėmis ant iš plytų padarytų džiovinimo aikštelių – saulėje džiovinta kava yra išskirtinai skirta mikrolotinėms kavoms. Pramoniniu būdu apdorota kava visada džiovinama krosnyje (būgnuose, bokštuose ir pan.) – beveik niekada betone ar molyje kadangi nuolat apverdama, kol likutinė drėgmė pasiekia 11-12 % lygį.
Dirbtinis džiovinimas būgnuose : Dirbtinio džiovinimo procesas naudojant didelius besisukančius oro būgnus vyksta dviem etapais. Pirmiausia vyksta pirminis džiovinimas iki 35 % likutinės drėgmės, po to – pagrindinis džiovinimas iki maždaug 12 % likutinės drėgmės.
Prekyba priklauso privačiam sektoriui ir kooperatyvams, tačiau vyriausybė prižiūri ir kontroliuoja Kosta Rikos kavos institutą (ICAFE).
INCAFE veiklai, įskaitant rinkodarą, finansuoti taikomas 1,5 % mokestis nuo viso eksporto FOB vertės.
Žalios kavos pardavimu (eksportu) rūpinasi registruoti eksportuotojai, kurie gali būti gamintojai, malūnai, kooperatyvai ir užsienio korporacijos. Eksporto leidimą išduoda ICAFE ir vyriausybė, jei pareiškėjas atitinka visus reikalavimus.
ICAFE turi direktorių valdybą, kurioje atstovaujama visiems kavos pramonės nariams, turintiems balsavimo teisę. Gamintojai turi daugiausia atstovų šioje valdyboje.
Taip pat svarbu paminėti, kad privačiajame sektoriuje taikoma unikali ir skaidri kavos eksporto rinkodaros sistema.
Kiekviena sutartis tarp eksportuotojo ir malūno yra vieša tiek kainos, tiek parduodamos kavos kiekio atžvilgiu. Jos reguliariai skelbiamos ir yra prieinamos plačiajai visuomenei. Taip eksportuotojai visada motyvuojami gauti geriausias įmanomas kainas, taip pat pritraukti papildomą verslą ir kavą iš augintojų.
Sintercafé
“Sintercafé” savo veiklą pradėjo 1987 m. prie paprasto kavos puodelio… Žinoma, Kosta Rikos kavos. Susirūpinę kavos augintojai, malūnininkai, eksportuotojai ir skrudintojai buvo pasiryžę surengti tarptautinį dialogą, galintį pritraukti šimtus kavos pirkėjų į Kosta Rikos teritoriją, į susitikimą kavą gaminančioje šalyje, kurioje jos produktyvumas yra vienas didžiausių pasaulyje. Minimalūs ištekliai, tačiau deganti iniciatyva ir neribotas noras užtikrinti Kosta Rikos kavos rinkos gerovę paskatino surengti “Tarptautinę kavos savaitę”. Tikslas buvo pagerinti Kosta Rikos kavos padėtį pasaulinėje rinkoje, propaguoti modernius derliaus nuėmimo metodus ir industrializuoti kavos gamybą. Visais šiais etapais Kosta Rika yra pavyzdinė šalis. Šio seminaro priėmimas buvo ir tebėra didžiulis. Tai įkvėpė organizatorius tęsti šį techniškai, socialiai ir kultūriškai subalansuotą renginį.
Keletas kitų svarbių rinkodaros punktų :
Kosta Rika neimportuoja jokios kavos, o vietinis vartojimas apsiriboja tik vietoje pagaminta kava. Kasmet rengiami augintojų konkursai dėl aukščiausios kokybės kavos. Šių varžybų rezultatas – 10 geriausių kavų patenka į išskirtinį aukcioną, žinomą visame pasaulyje, skrudintojai moka iki 5 000 USD už maišelį !!! Taip pat malonu žinoti Didelis vietinis darbo užmokestis, palyginti su aplinkinėmis šalimis, kartu su kylančia dirbamos žemės verte apsunkina augintojų galimybes plėstis ar statyti naujas plantacijas.
Šviežių kavos pupelių galite užsisakyti su Cofmos prekiniu ženklu.