Ar kada nors jautėtės įtartinas dėl pernelyg dosnaus žmogaus? Pasirodo, egzistuoja psichologinis fenomenas, kuris gali paaiškinti, kodėl kartais baudžiame tuos, kurie elgiasi altruistiškai. Panagrinėkime, kaip asocialios bausmės kenkia bendradarbiavimui ir pasitikėjimui.
Kas yra antisocialinė bausmė?
Antisocialinė bausmė – tai terminas, reiškiantis reiškinį, kai asmenys baudžia tuos, kurie elgiasi pozityviai, altruistiškai, užuot baudę nebendradarbiaujančius asmenis. Įsivaizduokite, kad dalyvaujate grupiniame projekte, ir kol jūs skubate užbaigti užduotis, komandos draugas nusprendžia įsikišti ir padėti kitam. Užuot išreiškę dėkingumą, kai kurie grupės nariai gali piktintis padedančiuoju. Toks priešingas elgesys kenkia bendradarbiavimui ir sukuria aplinką, kurioje dosnumas sutinkamas su įtarumu. Įdomus posūkis? Tokį elgesį dažnai lemia socialinio statuso poreikis, todėl kai kurie asmenys, norėdami iškelti save, sumenkina altruistus. Kyla klausimas: kodėl kartais nusileidžiame geradariams?
Nenumatytos dosnumo pasekmės
Ar kada nors girdėjote posakį: „Joks geras poelgis nelieka nenubaustas“? Tai tiesa socialinėje aplinkoje. Dosnumas iš tiesų gali sukelti nepasitikėjimą ir sabotažą, ypač grupėse, kuriose vyksta arši konkurencija dėl socialinės padėties. Kai kas nors elgiasi dosniai – pagalvokite apie darbuotoją, kuris savanoriškai dalyvauja papildomuose projektuose, – jo didelis dosnumas gali sukelti skepticizmą tarp kolegų. Kai kurie jų gali net suvokti, kad taip elgiamasi siekiant pademonstruoti pranašumą, o ne tikrą geranoriškumą. Tyrimai rodo, kad pernelyg altruistiški asmenys gali būti laikomi grėsme aplinkinių savęs vertinimui ir sukelti pasipiktinimą. Ši nerimą kelianti socialinė dinamika iškreipia mūsų santykius ir gali paskatinti mus neteisingai vertinti altruistinių ketinimų turinčius asmenis.
Antisocialaus elgesio psichologija
Mūsų suvokimą apie kitus daugiausia formuoja ankstesnė patirtis. Jei kas nors anksčiau susidūrė su apgaule iš asmenų, kurie atrodė geranoriški, gali imti atsargiai vertinti visus, kurie rodo gerumą. Šis įgimtas nepasitikėjimas yra apsauginis mechanizmas, tačiau gali sukelti plačiai paplitusį cinizmą. Be to, padėtį apsunkina abipusiškumo poreikis. Asmenys dažnai mano, kad gaudami pagalbą privalo atsilyginti, o tai gali kelti diskomfortą, ypač jei dosnumas atrodo pernelyg didelis. Terapeutai, teikiantys nemokamas paslaugas, kartais pastebi, kad jų klientai gali net rodyti nepasitenkinimą, o klientai, kurie moka už paslaugas, dažnai išreiškia didesnį dėkingumą. Tokie socialinio elgesio prieštaravimai atskleidžia, kokia sudėtinga gali būti mūsų reakcija į altruizmą.
Kultūros įtaka ir altruizmas
Kultūrinis kontekstas vaidina svarbų vaidmenį, kaip suvokiamas altruizmas. 2008 m. atliktame tyrime pabrėžta, kad kultūrose, pasižyminčiose aukštesniu savanaudiškumo lygiu, pastebimos stipresnės antisocialinių bausmių tendencijos. Tokioje aplinkoje žmonės, kurie nesilaiko normos, pavyzdžiui, siūlo neprašytą pagalbą, gali būti baudžiami už tai, kad yra kitokie. Šis plačiai paplitęs reiškinys gali lemti visuomenės vidutiniškumą, kai naujovių ir altruizmo mažėja dėl baimės sulaukti atsako. Didėjant socialinei nelygybei, didėja tikimybė, kad bus sukurta kultūra, kurioje gerumas yra smerkiamas. Inovacijos įvairiuose sektoriuose labai priklauso nuo bendradarbiavimo pastangų, kurias skatina pasitikėjimas, o antisocialinės bausmės gali šias pastangas sužlugdyti.
Altruizmo skatinimas
Laimei, yra vilties pakeisti šias neigiamas tendencijas. Pavyzdžiui, alternatyvių ugdymo metodų nagrinėjimas gali padėti kurti aplinką, kurioje klesti bendradarbiavimas ir geranoriškumas. Nagrinėdami kolektyvinę gerovę puoselėjančias kultūras, galime įgyvendinti struktūras, kurios skatina veiksmingą altruizmą, o ne baudžiamąjį elgesį. Labai svarbu skatinti iniciatyvas ir diskusijas, kurios didina dosnumo vertinimą, o ne nepasitikėjimą. Kanale „Sprouts“ ir kitose švietimo platformose pabrėžiami novatoriški mokymosi metodai, kurie gali ugdyti dosnumą ir kartu suteikti vertingų įžvalgų apie sveikesnę santykių dinamiką. Laikydamiesi šių principų, galime padėti sukurti pasaulį, kuriame geri darbai būtų pripažįstami ir švenčiami, o ne baudžiami.
Antisocialaus baudimo supratimas verčia mus iš naujo apsvarstyti, kaip vertiname dosnumą. Skatindami aplinką, kurioje labiau švenčiamas altruizmas, o ne piktinantis elgesys, galime kurti stipresnes, labiau bendradarbiaujančias bendruomenes. Stenkimės nutraukti šį negatyvumo ratą!