Rgs 25, 2018
128 Views
Komentavimas išjungtas įraše Matuojant didelių žemės sklypų plotus, dažnai derinami įvairūs plotų matavimo būdai

Matuojant didelių žemės sklypų plotus, dažnai derinami įvairūs plotų matavimo būdai

Written by

Labiausiai paplitę plotų, pavaizduotų topografiniame plane arba žemėlapyje, matavimo būdai yra grafinis ir mechaninis.

Grafinis būdas yra toks, kai matuojamas sklypo plotas plane sudalijamas į paprasčiausias figūras. Matuojami šių figūrų elementai, reikalingi jų plotui apskaičiuoti. Sudėjus visų figūrų plotus, gaunamas bendras plotas. Mechaniniu būdu matuoti plotams naudojamas planimetras.

Gamtoje plotai matuojami analitiniu ir geometriniu būdu. Analitinis būdas – tai toks, kai pagal matavimu duomenis skaičiuojamos žemės sklypo taškų koordinatės ir jos naudojamos plotui skaičiuoti.

Sudarant matuojamo ploto viduje paprasčiausias geometrines figūras (trikampius, stačiakampius) ir matuojant jų plotams apskaičiuoti reikalingus elementus, plotai nustatomi geometriškai.

Matuojant didelių žemės sklypų plotus, dažnai derinami įvairūs plotų matavimo būdai. Jie vadinami kombinuotaisiais plotų nustatymo būdais.

Grafinis plotų matavimas

Topografiniame plane arba žemėlapyje pavaizduotas sklypas dalijamas į trikampius, stačiakampius arba trapecijas. Jų plotams skaičiuoti reikalingi elementai (trikampiams ir stačiakampiams pagrindas ir aukštinė, trapecijoms – du pagrindai ir aukštinė) matuojami skriestuvu pagal mastelį.

Polinio planimetro konstrukcija

Planimetrų yra įvairių, bet labiausiai paplitęs polinis planimetras. Jį sudaro svirtelės: poliaus ir vedamoji, kurios dirbant sujungiamos taške, įstačius į vedamojoje svirtelėje esančią lizdinę duobutę polinės svirtelės galą su sferiniu antgaliu. Kitame polinės svirtelės gale yra cilindro formos svarmuo su adatėle. Dirbant adatėlė įbedama į planą. Polinės svirtelės ilgis nekinta. Prie vedamosios svirtelės pritvirtintas atskaičiavimo mechanizmas, kurio padėtis svirtelėje gali būti keičiama sraigteliu. Kitame svirtelės gale yra apvedimo adatėlė arba stiklinis lęšis su centre pažymėtu tašku. Prie apvedimo adatėlės ar lęšio pritvirtinta rankenėlė, už kurios laikant apvedamas matuojamosios figūros kontūras.

Atskaičiavimo mechanizmą sudaro atskaitų ratukas, padalytas į šimtą dalių, horizontalus diskas su padalomis, registruojantis atskaitų ratuko pilnus apsisukimus. Ratuko ir disko padėtys atskaičiuojamos atitinkamai vernjeru ir smaigaliu. Planimetro atskaitą sudaro 4 skaičiai. Mažiausia jos dalis įvertinama vernjeru. Kad dirbant vedamoji svirtelė nevirstų, sukonstruotas atramos ratukas. Vedamosios svirtelės ilgis keičiamas atsukus sraigtelius ir nustatomas vernjeru.

Planimetro teorijos bruožai

Matuojant plotus, planimetro polius gali būti matuojamo sklypo viduje arba už jo ribą. Pirmasis atvejis yra bendresnis. Todėl pateikiami planimetro teorijos elementai, kai jo polius yra matuojamojo sklypo viduje.

Article Categories:
Matavimai

Comments are closed.