Lie 24, 2024
16 Views
Komentavimas išjungtas įraše Pilnavidurės vėlyvosios, arba bijūninės tulpės

Pilnavidurės vėlyvosios, arba bijūninės tulpės

Written by

Pilnavidurės vėlyvosios, arba bijūninės tulpės (Double late tulips) (Peony flowered tulips). Šiai grupei priklauso veislės, turinčios bijūnų formos žiedus, aukštus arba vidutinius žiedkočius. Veislės: Mount Tecoma, Nizza, Eros, Symphonia, Uncle Sam.

Kaufmano tulpių hibridai ir veislė (Tulipa kaufmanniana varieties and hybrids).

Fosterio tulpių hidridai ir veislė (Tulipa fosteriana va-rieties and hybrids).

Grelgo tulpių hibridai ir veislė (Tulipa greigii varieties and hybrids).

Kitų tulpių rūšys, hibridai ir veislė (Other Tulipa species and their varieties and hybrids).

Tulpės gerai auga saulėtose, apsaugotose nuo stiprių vėjų vietose, neutralios arba silpnai šarminės reakcijos lengvose priesmėlio arba priemolio dirvose, kuriose gausu perpuvų. Gali augti ir sunkesnėse dirvose, jei jos pakankamai purios, gerai drenuotos; į jas reikia įterpti stambesnio upės smėlio, durpių komposto. Rūgščios dirvos kalkinamos. Dirva turi būti gerai ir giliai įdirbta, intensyviai tręšiama organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.

Organinėmis trąšomis (mėšlu) turi būti tręšiama prieš 2-3 metus. Šviežias, neperpuvęs mėšlas, kad ir mažais kiekiais, kenkia, nepatartina juo tręšti. į vieną kvadratinį metrą išberiama 60 g superfosfato, 30–40 g kalio druskos ir 100 g kaulamilčių. Vietoj perpuvusio mėšlo galima tręšti pūdiniu 100 kg į 1 m2. Vegetacijos metu tulpėms reikia daug vandens. Sausu oru reikia jas laistyti.

Sodinamos rugsėjo mėn. Galima sodinti ir vėliau, bet svarbu, kad iki šalčių galėtų įsišaknyti. Jei pasodinus oras atšąla, reikia jas apdengti durpėmis, lapais arba eglišakėmis. Lengvoje dirvoje sodinamos 15-20 cm, o sunkesnėje — 10-12 cm gylyje ir 8-20 cm atstumu. Smulkūs svogūnėliai sodinami 6— 8 cm gylyje.

Anksti pavasarį tręšiamos azoto ir kalio trąšomis, butonizacijos stadijoje — antrą kartą mineralinių trąšų mišiniu (NKP). Iškasti iš dirvos svogūnai 2-3 dienas džiovinami, nuvalomi, atskiriami dukteriniai svogūnėliai ir iki sodinimo laikomi vėsioje, sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Prieš sodinimą svogūnus reikia dezinfekuoti 0,2% granozano arba 0,013% formalino tirpalu.

Kasmet tulpes iškasant, reikia įdėti nemažai darbo, bet tai turi ir teigiamų pusių: labai pagreitina dauginimą, apsaugo nuo grybinių ir virusinių susirgimų. Auginant jas iš sėklų, visi veislės požymiai nepersiduoda, be to, sėjinukai pražysta tik septintaisiais metais. Todėl sėklomis dauginama tik selekcijos tikslais.

Tulpės yra gražiausios ir labiausiai mėgiamos pavasarinės gėlės. Gerai atrodo daugiamečių lysvėse, gazone, alpinariumuose, darželiuose, parkuose ir prie sodybų tarp daugiamečių žolinių augalų bei dekoratyvinių medžių ir krūmų. Labai tinka puokštėms anksti pavasarį. Nesunkiai pražydinamos žiemą.

Article Categories:
Gėles

Comments are closed.