Kov 5, 2024
27 Views
Komentavimas išjungtas įraše Ar kada nors bandėte šviežiai nuskintų braškių?

Ar kada nors bandėte šviežiai nuskintų braškių?

Written by

Ar kada nors bandėte šviežiai nuskintų braškių? Jei ne, drįsčiau teigti, kad niekada neragavote braškių! Braškės (fragaria chiloensis iš rosaceae šeimos) yra vienas populiariausių sodininkų mėgėjų ir sodybų šeimininkų auginamų vaisių. Braškes galima auginti beveik bet kur, jos greitai užaugina vaisius, jas lengva auginti, puikiai tinka vaikams ir yra nebrangi alternatyva parduotuvėje pirktiems vaisiams. Jomis galima mėgautis įvairiais būdais – nuo šviežių iki šaldytų. Jei turite vaikų, pasitikėkite mumis, kai sakome, kad braškių augalų tikrai nebūna per daug.

Žinome, ką galvojate: “Jei auginti braškes taip paprasta, kodėl šis straipsnis toks ilgas? Neleiskite, kad šio straipsnio apimtis jus apgautų, braškės iš tiesų yra vieni lengviausiai auginamų vaisių (peržiūrėkite mūsų braškių auginimo kalendorių pagal mėnesius, kad sužinotumėte, kaip tai vyksta). Tačiau visi nori žinoti, kaip užauginti didžiulius kiekius didžiausių, sultingiausių ir saldžiausių braškių (juk kas norėtų mažyčių uogų?). Na, norint užauginti tokio dydžio braškes, reikia šiek tiek daugiau kantrybės ir pažangių auginimo patarimų, todėl visas šias detales taip pat įtraukėme į šį straipsnį. Sėkmingo auginimo!

Braškių auginimo pagrindai: Prieš augindami sužinokite daugiau.

Prieš pradedant, svarbu šiek tiek suprasti apie braškių veisles ir jų auginimą. Braškės gali būti auginamos kaip daugiamečiai augalai ir vienmečiai augalai. Šaltesnėse zonose (4 ir žemesnėse) braškės gali būti auginamos kaip daugiametės braškės su papildoma apsauga nuo šalčio, pavyzdžiui, stipriai mulčiuojant ir uždengus eilutes. Be to, braškės skirstomos į tris veisles, atsižvelgiant į jų derėjimą: Birželį derančios ir visad derančios/neutralinės. Nors braškes galima auginti beveik bet kokiame klimate, kasmetinė priežiūra ir rūpinimasis skiriasi priklausomai nuo pasirinktos braškių veislės.

Birželio mėnesį derančios braškės:

Birželio braškių veislės yra labiausiai paplitusios komercinės braškių veislės. Šie augalai užaugina vieną didelį braškių derlių maždaug vasaros viduryje (birželį arba liepą); iš čia ir kilo jų pavadinimas “birželinės” braškės. Iš visų kitų veislių birželio braškių derlius didžiausias, uogos didžiausios ir daugiausiai bėgikų. Kadangi šie augalai išaugina daug bėgikų, jie geriausiai tinka “Matted Row” tarpueilių sistemai.

Visada derančios braškės:

Visada derančios braškių veislės kasmet subrandina du derlius: vieną vasaros pradžioje, kitą – rudens pradžioje. Nors kiekvienas derlius yra mažesnis nei vieno birželio mėnesio derliaus, visžalės braškės leidžia mėgautis šviežiomis braškėmis visą vegetacijos sezoną. Šios uogos geriausiai tinka auginti konteineriuose ir “kalvų sistemos” tarpueiliuose, nes jos išaugina nedaug bėgių.

Neutralios dienos braškės:

Neutralios dienos braškės nepertraukiamai duoda vaisių visą vegetacijos sezoną, jei temperatūra išlieka. Šios veislės užaugina mažesnius vaisius, turi mažiau bėgikų ir suteikia daugiau galimybių nuimti nuolatinį derlių nei June ir Everbearing veislių braškės. Geriausiai tinka sodinti “kalvų sistemoje”.

Woodland Alpine braškės:

Alpinės braškės techniškai yra vienos rūšies dienos neutralios uogos, tačiau dažnai parduodamos kaip valgomųjų kraštovaizdžių žemės dangos. Šių veislių braškės visą vegetacijos sezoną užaugina nedidelį smulkių uogų derlių ir yra labiau pritaikytos pavėsingoms vietoms. Skirtingai nei braškių veislės, alpinės braškės dažnai sėjamos tiesiogiai ir daiginamos iš sėklų.

Pastebėjome, kad vienas geriausių būdų mėgautis braškėmis visą sezoną – sodinti kelias skirtingas veisles. Derindami sode birželio ir visad derančius augalus, užtikrinsite gausų ir nuolatinį derlių visus vasaros mėnesius. Pavėsingesnėse vietose pasodinę keletą Alpine veislių braškių, iki gilaus rudens galėsite mėgautis gardžiu valgomu kraštovaizdžiu. Birželinių braškių augalų galima įsigyti ankstyvųjų, tarpinių ir vėlyvųjų veislių – taip galėsite dar labiau prailginti derlių! Išsamų braškių rūšių sąrašą rasite skyriuje “Kaip įsigyti braškių”.

Kaip pradėti: Sėklos vs šaknys vs augalai

Ar galite auginti braškių augalus iš sėklų? Taip. Ar turėtumėte? Na, tai priklauso nuo to. Jei įsigijote braškių sėklų (paprastai Alpių veislės) pakelį ir turite daug kantrybės, braškių sėklos gali būti tinkamas būdas. Tačiau jei norite mėgautis vaisiais kuo greičiau, geriau įsigykite braškių sodinuką vazonėlyje arba baravyką.

Braškių augalai vazonėliuose (arba kištukai) turi nepažeistus šaknų kamuoliukus, todėl jau būna iš anksto pasodinti į žemę. Juos lengviau sodinti, tačiau jie kainuoja šiek tiek brangiau nei sodinukai be šaknų. Šakniavaisių augalai turi atvirą šaknų sistemą (be dirvožemio), kuri laikoma ir parduodama ramybės būsenoje. Šios šaknys sodinamos pavasarį ir netrukus po to pražysta. Braškių sėklos parduodamos alpinių arba laukinių veislių, kurios užaugina mažas uogas ir paprastai naudojamos kaip valgoma žemės danga.

Daržininkai paprastai augina braškių veisles iš bešaknių arba įskiepių, nes jos suteikia pranašumą prieš sodinukus ir netrukus po pasodinimo subrandina gausų didelių uogų derlių. Nerekomenduojama pradėti auginti braškių iš sėklų, išskyrus alpines veisles, nes braškių sėklas sunku pradėti auginti, jos prastai dygsta ir pirmaisiais metais dažnai neduoda daug vaisių. Čia pateikiamas trumpas braškių auginimo iš sėklų vadovas:

Kaip auginti braškes iš sėklų

Yra dvi galimybės pradėti auginti alpinių braškių sėklas: patalpoje arba sėti tiesiogiai. Nors tiesioginė sėja (t. y. sėklų sodinimas anksti pavasarį tiesiai į sodą) yra paprasčiausias būdas, augalai gali nesubręsti pakankamai greitai, kad užaugintų pradinį derlių. Jei norite garantuoti, kad jūsų alpinių braškių sėklos duos derlių pirmąjį sezoną, geriausia braškių sėklas pradėti sėti patalpoje, kaip nurodyta toliau:

Pradėkite anksti:

Be mažiausiai 30 dienų šalto stratifikavimo laikotarpio, braškių sėkloms sudygti reikia ne mažiau kaip 5 savaičių, o prieš persodinant į lauką – 6-8 savaičių augimo. Dėl šios priežasties rekomenduojama sėklas pradėti auginti patalpoje likus 4 mėnesiams iki paskutinių šalnų. (Pastaba: kai kurias alpines veisles galima sėti tiesiogiai anksti pavasarį. Išsamesnės informacijos ieškokite sėklų pakuotėje).

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.