Vas 2, 2020
168 Views
Komentavimas išjungtas įraše AR TIKRAI VĖŽYS EINA ATBULAS? KAS YRA AKSOLOTLIS?

AR TIKRAI VĖŽYS EINA ATBULAS? KAS YRA AKSOLOTLIS?

Written by

AR TIKRAI VĖŽYS EINA ATBULAS?

Vėžys ne toks retas gyvūnas, kad būtų negalima į jį pasižiūrėti ir pačiam įsitikinti, kaip iš tikrųjų yra. Bet jeigu jau norite net apie aiškiausius dalykus būttinai pasiskaityti knygutėje, tai pasakysiu: žinoma, jis gali eiti atbulas. Užtat niekaip nesuprantu, kodėl tai pasidarė priežodžiu, nes mačiau ir šunų, ir arklių, kurie panorėję traukiasi kelis arba keliolika žingsnių atgal. Be to, tai gali padaryti kiekvienas gyvulys. Ir lygiai taip pat elgiasi ir vėžys, kuris, girdi, vaikščiojąs tik atbulas.

Ropodamas dugnu, jis daugiausia slenka pirmyn, nes jo jutimo organai — dvi poros ūselių ir akys — yra priekyje, Tik ko nors išsigandęs, jis traukiasi atbulas, bet taip daro ir bet kuris kitas gyvis. Amžiais kartojama legenda, kad vėžys vaikštąs atbulas, pradžią gavusi veikiausiai „virtuvėje”; juk kaip tik ten ne vieną šimtą metų žmonės susidurdavo su šiais gyvūnais. Turbūt, sutiksite, kad vėžiai, iškratyti ant grindų iš maišo arba krepšelio, jaučiasi nekaip, ir nieko nuostabaus, kad jie, apimti natūralaus išgąsčio, traukiasi, eina atbuli.

KAS YRA AKSOLOTLIS?

Aksolotlis viena indėnų tarme reiškia „vandens žaisliukas”. Dabar jau kiekvienas numano, kad šio varliagyvio (aksolotlis — varliagyvis, amfibija) tėvynė yra Centrinė arba Pietinė Amerika. Iš pavadinimo matyt, kad dvi aksolotlio atmainos; tipiškas juodasis ir albinosinis baltasis.

Indėnai be galo pastabūs ir linkę į poetiškus apibrėžimus. Aksolotlį iš tikrųjų galima laikyti „gamtos stebuklu”. Jis yra tam tikros salamandros rūšies — amblistomos — lerva. Ir ši lerva įgavo sugebėjimą daugintis, tartum „užmiršusi”, kad dauginasi tik suaugę gyviai. Aksolotlių gyvenimo sąlygos tokios, kad jiems toli gražu ne visuomet pavyksta virsti suaugusia forma: jie taip ir lieka „puntagalviais”. Todėl jie ir įgudo daugintis, būdami lervomis.

Natūraliomis sąlygomis aksolotliai retai tampa amblistomomis. Akvariume to galima sulaukti palengva, sumaniai mažinant vandens kiekį, verčiant aksolotlį gyventi vis seklesniame ir seklesniame vandenyje. Paprastesnis būdas — duoti jiems su maistu skydinės liaukos ekstrakto: dėl to aksolotlis virs suaugusia forma.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.