Sau 2, 2020
105 Views
Komentavimas išjungtas įraše KOKIU BŪDU CHAMELEONAS KEIČIA SPALVA?

KOKIU BŪDU CHAMELEONAS KEIČIA SPALVA?

Written by

KOKIU BŪDU CHAMELEONAS KEIČIA SPALVA?

Apie tai, kad jis keičia spalvą, žino visi: ši jo savybė pasidarė priežodžiu, ir ją noromis vartoja net tie žmonės, kurie neturi supratimo, kas yra chameleonas. Chameleonai (jų yra daug rūšių) — tai maži ropliai, artimiausi driežams; chameleonas drauge su uodega retai būna ilgesnis kaip pusė metro. Jie visi iš tiesų lengvai keičia spalvą. O kaip tai vyksta?

Manau, kad neatsiras žmogaus, kuris savo akimis nėra matęs festivalinių eisenų arba nėra apie jas girdėjęs bei skaitęs. Puikiausias reginys atsiveria prieš mūsų akis, kai iš viršaus žiūrime į suglaustas pilkai apsirengusių žmonių kolonas, kurios staiga virsta vienaspalve skaisčiai raudona juosta, o už valandėlės slenka toliau jau kaip ryškiai geltona arba besikaitaliojanti oranžiniu atspalviu gyvatė. Šis puikus reginys atsirasdavo dėl nedidelės skarelės, kurios viena pusė raudona, kita geltona; kiekvienas iš eisenos dalyvių pagal signalą išskleisdavo ją viršum galvos čia viena, čia kita puse į viršų. Bet kai tik skarelė būdavo paslepiama, — kolona slinkdavo toliau, panaši į didžiulį tamsiai pilką žalti. Kažkas panašaus dedasi ir chameleonui.

Jo odos dangoje yra trys dažomosios medžiagos — juoda, geltona ir raudona; kiekviena iš jų tirštai pripildo specialias ląsteles — chromatoforus. Šie chromatoforai gali susitraukti į mažą taškelį, bet gali ir susiploti, primindami savo forma žvaigždutes arba vorelius, ir tada, aišku, užima žymiai didesni plotą. Kitką įspėsite patys, jeigu atsiminsite, kad festivalio kolonos oranžinė spalva atsiranda tada, kai kas antras dalyvis pakelia viršum galvos skarelę raudonąja puse, o jo kaimynas — geltonąja.

Taip ir čia: jeigu juodieji chromatoforai išsiplečia drauge su raudonaisiais, o geltonieji susitraukia, tai roplio spalva bus ruda; geltonieji su nedideliu kiekiu juodųjų duos žalią arba žydroką atspalvi. Jeigu tai dar skirtingai vyks įvairiose kūno dalyse, tai jame gali atsirasti įvairiausi piešiniai. Vieni arba kiti chromatoforai susitraukia arba išsiplečia kiekvienu atveju nuo impulsų, einančių iš chameleono nervų sistemos.

Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.