Kov 5, 2024
28 Views
Komentavimas išjungtas įraše Lapiniai kopūstai yra vienas iš naudingiausių žalialapių augalų

Lapiniai kopūstai yra vienas iš naudingiausių žalialapių augalų

Written by

Lapiniai kopūstai yra vienas iš naudingiausių žalialapių augalų, kuriuos galima auginti bet kuriame sode. Lapinius kopūstus (Brassica oleracea) lengva auginti, jie greitai subręsta ir visą vegetacijos sezoną duoda nuolatinį derlių. Lapiniai lapiniai kopūstai yra sveikas salotų, troškinių ir kokteilių priedas. Lapiniai kopūstai yra kopūstinių šeimos augalai, giminingi kopūstams, brokoliams, žiediniams kopūstams, briuseliniams kopūstams ir garstyčioms. Kaip ir kitos kopūstinės daržovės, kopūstai yra šaltojo sezono augalai ir geriausiai auga veikiami nedidelio šalčio ir švelnios lauko temperatūros. Daugumą kopūstų veislių lengva auginti patalpose ir lauke, juos galima skinti kaip mažus žalumynus ir subrendusius augalus. Pasiruošę auginti? Pasinerkime į mūsų patikimą kopūstų sodinimo, auginimo ir derliaus nuėmimo vadovą.

Kada sodinti:

Sėkite kopūstų sėklas likus 4-6 savaitėms iki vidutinės paskutinių šalnų datos (ankstyvą pavasarį) arba 14 savaičių iki pirmųjų šalnų datos (vasaros pabaigoje).

Kaip sodinti:

Sėkite po 3 sėklas į kiekvieną pradinį langelį ¼ – ½ cm gylyje, užberkite žemėmis ir šiek tiek palaistykite.

Ideali auginimo aplinka:

Geriausia auginimo aplinka: lapiniai kopūstai geriausiai auga saulėtoje, azoto turtingoje dirvoje, kurios pH 6-7,5, o dirvos temperatūra – 18°C.

Dygimas:

Naujai pasėtos kopūstų sėklos sudygsta per 5-10 dienų nuo pasodinimo.

Laistymas:

Mėgsta drėgną dirvą. Augalą nuolat laistykite vienu centimetru per savaitę.

Saulės šviesa:

Lapiniai kopūstai mėgsta saulę, bet gali augti ir daliniame pavėsyje. Augalui reikia mažiausiai 6-8 valandų saulės šviesos per dieną.

Trąšos:

Mėgsta azoto turtingą derlingą dirvožemį. Augimo metu dirvą papildykite brandintu kompostu, kraujo miltų trąšomis arba dumblių ekstraktu.

Derliaus nuėmimas:

Dauguma kopūstų veislių subręsta ir yra tinkamos derliui nuimti praėjus 50-70 dienų po sudygimo. Kopūstų derlių nuimkite pašalindami apatinius augalo lapus. Jei norite nuimti derlių, tiesiog palikite ant augalo galinį pumpurą (pumpuruojančius centrinius lapus) ir jis toliau augs.

Gretutiniai augalai:

Geriausi kopūstų augalai – azotą fiksuojantys augalai (žirniai ir pupelės) ir repelentai (prieskoninės žolelės, nasturtos, medetkos, svogūnai, česnakai).

Kopūstų augalus galima sėkmingai pradėti auginti iš sėklų tiek lauke, tiek patalpoje, tačiau kopūstai dygsta geriau, jei sėjami patalpoje, prižiūrimoje auginimo aplinkoje (sėklų lėkštelėje ir po apšvietimu). Lapiniai kopūstai yra vėsaus sezono augalai, todėl jų skonis geriausias, kai jie auginami šiek tiek vėsesniu oru (iš tikrųjų, esant aukštai temperatūrai, lapiniai kopūstai gali tapti kartūs ir “suirti”). Geriausia kopūstų sėklas pradėti auginti anksti pavasarį ir (arba) vasaros pabaigoje, kad išvengtumėte stiprių šalnų ir didelio karščio. Nepriklausomai nuo to, kur ir kada nuspręsite pradėti sėti sėklas, visiems kopūstų augalams reikia pakankamai saulės šviesos, gerai drenuojamos derlingos dirvos ir nuolatinio laistymo, kad jie gerai augtų. Štai ko reikia, kad sėkmingai užaugintumėte kopūstų augalus iš sėklų:

Pradėkite auginti lauke Sėklas pradėkite auginti patalpoje likus 4-6 savaitėms iki paskutinių pavasario šalnų jūsų zonoje arba 12-14 savaičių iki pirmųjų rudens šalnų jūsų zonoje.

Sėklų sodinimas:

Sėklų pradžiamokslį pripildykite aukštos kokybės sėklų mišiniu.

Švelniai palaistykite pradinį mišinį, kol jis bus drėgnas.

Į kiekvieną pradinį indelį įdėkite po 3 kopūstų sėklas.

Sėklas atsargiai įspauskite ¼ – ½ cm gylyje ir lengvai užberkite žemėmis.

Pasirinktinai: ant sėklų dėklo uždėkite drėgmės gaubtą, kad išlaikytumėte drėgmę, kol sėklos pradės dygti.

Kasdienė daigų priežiūra:

Dėkite daigus į saulėtą vietą arba po kambarine auginimo šviesa.

Lapinių kopūstų daigai geriausiai dygsta, kai dirvos temperatūra yra 65-85 laipsniai. Apsvarstykite galimybę naudoti daigų šiluminį kilimėlį, kad palaikytumėte idealią dirvos temperatūrą.

Kol sėklos pradės dygti, palaikykite dirvą drėgną, kasdien lengvai palaistydami.

Lapinių kopūstų sėklos turėtų pradėti dygti per 5-10 dienų nuo pasodinimo.

Po sudygimo daigus praretinkite iki 1 augalo pradiniame vazonėlyje.

Lapinių kopūstų sėklos bus paruoštos grūdinimui ir persodinimui lauke praėjus maždaug 4-6 savaitėms po sudygimo.

Kaip persodinti lapinius kopūstus

Žmogaus rankų, persodinančių jauną kopūsto augalą į žemę, nuotrauka.

Persodinti kopūstus paprasta, kai augalas ir dirva tinkamai paruošiami iš anksto. Kaip ir visiems patalpoje augintiems augalams, kopūstų sodinukams reikia laiko prisitaikyti prie naujos lauko aplinkos ir derlingos dirvos, kad būtų išvengta persodinimo šoko. Laikykitės šių nurodymų, kad kopūstų persodinimo augalai turėtų geriausią galimybę išgyventi:

Geriausias kopūstų persodinimo laikas:

Lapinių kopūstų augalus galima persodinti praėjus maždaug 3-6 savaitėms nuo sėklų sudygimo. Siekiama, kad ankstyvą pavasarį ir vėlyvą vasarą kopūstai augtų vėsesnėje temperatūroje. Lapiniai kopūstai mėgsta nedideles šalnas. Tiesą sakant, lapai tampa saldesni, kai juos pabučiuoja vėsesnė temperatūra. Taigi nebijokite kopūstų augalų persodinti į lauką prieš pat paskutines pavasario šalnas.

Lėtas kopūstų augalų pripratinimas prie auginimo lauke sąlygų vadinamas “grūdinimu”. Užgrūdinti kopūstų augalai padės sumažinti augalų žūties riziką dėl persodinimo šoko. Norėdami tai padaryti, paprasčiausiai kelias valandas per dieną kopūstų augalus padėkite lauke. Leiskite augalams kelias dienas praleisti pavėsyje, kelias dienas – saulėtoje vietoje ir kelias dienas – saulėtoje vietoje.

Article Categories:
Sveikata ir medicina

Comments are closed.