Kov 9, 2024
19 Views
Komentavimas išjungtas įraše Laukinių braškių augalų persodinimas

Laukinių braškių augalų persodinimas

Written by

Vadovaukitės šiais nurodymais, nesvarbu, ar braškių užsiauginote iš sėklų, ar įsigijote jaunų augalų iš medelyno. Ankstyvą pavasarį, kai žemė yra tinkama dirvai, laukinių braškių augalus galima persodinti į pakeliamas lysves, konteinerius ir sodus. Pateikiame keletą patarimų, kaip persodinti braškių augalus:

Pakeiskite dirvožemį:

Visų veislių braškių augalams naudinga maistingųjų medžiagų turtinga, šiek tiek rūgšti, puri dirva. Paruoškite braškių lysvę, pridėdami priedų, pavyzdžiui, komposto, seno mėšlo, sliekų komposto arbatos arba azoto turinčio uogų mišinio.

Iškaskite plačią duobę

Iškaskite pakankamai didelę duobę, kad joje tilptų visa braškių šaknų sistema, bet nebūtų užkastas vainikas. Į duobę įdėkite šaknų gniužulą ir abiem rankomis tvirtai užpilkite daugiau dirvožemio aplink augalą. Kruopščiai palaistykite augalus.

Apsaugokite vainiką:

Sodinkite braškes taip, kad vainikas būtų ties dirvos linija arba šiek tiek aukščiau jos. Vainikėlis – tai mėsingas gumbas, esantis tiesiai virš šaknų sistemos. Iš čia išauga naujas augalas, todėl uždengus vainiką augalai žus. Apžiūrėkite augalą ir persodintus augalus pasodinkite į žemę tame pačiame dirvožemio lygyje kaip ir ankstesniame inde.

Kruopščiai laistykite:

Po persodinimo braškių augalus kruopščiai palaistykite. Dažnai vanduo gali susikaupti ant šviežiai supilto dirvožemio. Sudrėkinkite dirvą trupučiu vandens ir leiskite jam įsigerti, o tik tada pilkite daugiau. Taip pat galite paruošti dirvą, palaistydami sodinimo duobutę ir dirvą prieš ją užpildami.

Per kiek laiko užauga Alpių braškės?

Alpių braškių sėklos dygsta lėtai, todėl gali prireikti 1-5 savaičių nuo pasėjimo, kol jos sudygsta (konkrečios veislės terminus rasite sėklų pakuotėje). Sudygę miško braškių daigai augs dar kelias savaites, kol pasieks 2-3 cm aukštį. Tuomet augalus jau galima grūdinti ir persodinti į lauką – paprastai anksti pavasarį. Per pirmąją savaitę po pavasarinio pasodinimo braškių augalai išleis naujas šaknis ir lapus. Vasaros pradžioje braškių augalai išaugins bėglius ir žiedus. Praėjus maždaug mėnesiui po žydėjimo, braškės subręsta ir galima skinti vaisius. Temperatūrai atvėsus, braškių augalai pereina į ramybės būseną ir numeta lapus. Augalai išlieka ramybės būsenoje iki kito pavasario.

Alpių braškių auginimo atstumai

Priklausomai nuo jūsų sodininkystės tikslų, laukinių braškių augalus galima išdėstyti 6-18 cm atstumais. Kai kalbama apie atstumus, reikia prisiminti šią bendrą taisyklę: daugiau vietos – didesni ir derlingesni augalai. Jei siekiama sukurti tankų žemai augančių augalų lopinėlį, braškes auginkite arčiau vienas kito. Jei norite padidinti uogų dydį ir derlių, kiekvienam augalui skirkite daugiau vietos. Orientacinis dydis – 12-18 cm, jei auginami didesni augalai, o 6-8 colių – jei auginami žemės dangos augalai. Raginame sodininkus eksperimentuoti su skirtingais atstumais ir patiems įsitikinti, kaip tai veikia augalus konkrečioje aplinkoje.

Alpių braškių bėgeliai ir atstumai:

Tai į vynmedžius panašūs stiebai, kurie išauga iš motininio augalo ir, jei įsišaknija, dauginasi į naujus braškių augalus. Kai kurie alpinių braškių augalai išaugina bėglius, o kai kurie – ne. Pagal Matted Row sistemą braškių augalai išdėstomi toli vienas nuo kito, kad braškynai galėtų daugintis ir užpildyti tarpus.

Iš pradžių braškių lysvė atrodys plika, tačiau bėgikai greitai įsitvirtins ir sukurs persipynusią (arba “matinę”) lysvę. Kadangi ši sistema labai priklauso nuo bėgikų, ji geriausiai tinka birželio mėnesį derančioms braškių veislėms, tačiau ją galima taikyti ir mažesniame plote auginant visad derančias veisles. Dažniausiai rekomenduojami 3 m pločio, 3-4 m atstumu viena nuo kitos išdėstytos eilutės, o tarp augalų kiekvienoje eilutėje turi būti 18-24 cm atstumas.

Pagal kalvų sistemą braškės išdėstomos arčiau viena kitos ir pašalinami visi bėgikai. Pašalinus bėglius, kiekvienas atskiras braškių augalas užauga didesnis ir aukštesnis – panašus į “kalvą”. Priešingai paplitusiai nuomonei, “kalvos” sistema neturi nieko bendro su braškių sodinimu į dirvos kalvą (nors tai yra naudinga strategija, padedanti geriau drenuoti vandenį žemose vietose). Dažniausiai rekomenduojami 1-3 m eilių, išdėstytų 14 cm atstumu viena nuo kitos, tarpai, o tarp augalų eilėse – 10-12 cm.

Atstumai tarp konteinerių:

Tačiau aš pastebėjau, kad tinkamiausia vieta yra maždaug 3-4 augalai viename kvadratiniame metre. Daugiau informacijos rasite toliau esančiame skyriuje apie alpinių braškių auginimą konteineriuose.

Alpinės braškės yra puiki valgomoji kraštovaizdžio ir sodo lysvių danga. Augindami braškes žemės dangai, ieškokite tokios veislės, kuri pasižymi bėgiais, sparčiu augimu ir gausybe gražių uogų, pavyzdžiui, fragaria virginiana (arba Virdžinijos braškė). Kadangi pirmenybė teikiama tankumui, o ne vaisių derliui, braškes, auginamas kaip žemės dangą, galima sodinti vos 6-10 colių atstumais viena nuo kitos.

Alpinių braškių auginimas induose

Laukinės braškės gausiai auga konteineriuose, ir nėra saldesnio skanėsto už šviežias prancūziškas mignonette braškes, užaugintas ant saulėtos palangės. Nereikia jokio specialaus indo (nors yra keletas specializuotų braškių indų, kurie yra įdomūs), tačiau būtinas geras drenažas ir bent šiek tiek saulės šviesos. Be daugelio šiame straipsnyje pateiktų patarimų, čia rasite konkrečių patarimų, kaip gauti didelį derlių iš konteineriuose auginamų alpinių braškių:

Pasirinkite saulėtą vietą:

Nors šilauogės gali pakęsti nemažai pavėsio, sodininkai vis tiek suinteresuoti augalams suteikti kuo daugiau saulės šviesos. Dabar “kuo daugiau saulės šviesos” gali reikšti tik 3-4 valandas saulės šviesos per dieną patalpoje, bet tai vis tiek geriau nei jokios saulės šviesos. Jei esate tikrai ambicingi, galite perkelti braškių augalus per dieną, kad jie taip pat gautų kuo daugiau saulės. Vėlgi, tai nėra būtina, tačiau tai padidins jūsų derliaus dydį.

Naudokite turtingą dirvožemį:

Braškės yra gausiai maitinančios, tačiau vegetacijos metu jos nėra dažnai tręšiamos. Geriausia iš pradžių braškes konteineriuose maitinti daug maistingųjų medžiagų turinčia, gerai drenuojama, kompostu papildyta vazonų žeme.

Atstumai:

Braškių konteineriuose galima auginti 6-8 cm atstumais (3 augalai viename kvadratiniame metre). Nepamirškite: kuo daugiau vietos suteiksite kiekvienam augalui, tuo didesnes uogas jis užaugins.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.