Kov 5, 2024
27 Views
Komentavimas išjungtas įraše Dumplūnės kenkėjai ir ligos

Dumplūnės kenkėjai ir ligos

Written by

Dumplūnės yra gana ištvermingi, į piktžoles panašūs augalai, kurie nesunkiai pasiduoda vabzdžių pažeidimams ir augalų ligoms. Sveikas Dumplūnės augalas, gerai laistomas ir gaunantis daug saulės šviesos, yra minimaliai jautrus augalų negalavimams. Tačiau tam tikromis sąlygomis ir tam tikruose soduose Dumplūnės augalai gali nukentėti nuo tam tikrų kenkėjų. Dumplūnams būdingi maždaug tie patys kenkėjai kaip ir naktiniams augalams, pavyzdžiui, pomidorams ir baklažanams. Tie kenkėjai yra šie:

Blusų vabalai
Vabalai išgraužia mažas skylutes augalų lapuose.
Sodinkite bazilikus, morkas ir petražoles kaip augalus palydovus, po persodinimo naudokite eilių uždangalus.

Baltosios musės
Maži vabzdžiai iš augalų siurbia maisto medžiagas.
Gaudykite muses lipniu popieriumi, fiziškai pašalinkite purkšdami vandeniu, apipurkškite muiluotu vandeniu.

Kolorado bulvių vabalas
Vabalai išgraužia mažas skylutes augalų lapuose.
Rinkti rankomis, dengti eilutes, purkšti muiluotu vandeniu ir neemo aliejumi.

Raganosiai
Didelė žala lapams.
Fiziškai pašalinkite kirmėles, sodinkite bazilikus ir medetkas kaip repelentus.

Nupjautas kirminas
Kirminai, graužiantys jaunų augalų pagrindą.
Fiziškai pašalinkite kirmėles ir aplink augalus padėkite kavos tirščių + kiaušinių lukštų.

Amarai
Maži vabzdžiai, kurie iš augalų siurbia maistingąsias medžiagas.
Sodinkite mėtų, katžolių ir bazilikų augalus palydovus. Išbandykite purkšti augalą neemo aliejumi arba muiluotu vandeniu.

Paukščiai, voverės ir elniai
Gyvūnai minta prinokusiais vaisiais.
Eilių uždangalai, vaisių narveliai ir aptvarai.

Vyšnių derliaus nuėmimas ir laikymas
Prinokusi Dumplūnės uogienė stiklainyje, apsupta auksinių trešnių iš viršaus
Beveik nereikia spėlioti, ar jūsų trešnės jau tinkamos derliui nuimti. Pirmiausia žalios spalvos apsauginis lukštas, supantis vaisius, tampa rudas ir įgauna popierinę tekstūrą. Vaisiaus vidus taip pat pakeičia spalvą iš žalios į sodriai auksinę geltoną. Kai vaisius jau galima skinti (arba likus šiek tiek laiko iki visiško sunokimo), jis lengvai nukrenta nuo augalo ant žemės.

Norint nuskinti derlių, tereikia lengvai pakratyti krūmą ir pakelti vaisius nuo žemės. Kad vaisiai nepradėtų pūti ir būtų apsaugoti nuo kenkėjų, stenkitės nukritusius vaisius skinti kiekvieną dieną. Ne visiškai prinokusias vyšnias galima palikti nokti ant prekystalio maždaug savaitei. Apsauginius lukštus palikite ant vaisių, kol bus paruošti naudoti.

Nuskintas vyšnias galima valgyti žalias tiesiai nuo augalo arba gaminti iš jų uogienes, pyragus ir kitus skanėstus. Vyšnias galima laikyti vėsioje (50 °C), tamsioje, gerai vėdinamoje vietoje, pavyzdžiui, šakniavaisių rūsyje, iki 3 mėnesių. Jas taip pat galima užšaldyti, dehidratuoti arba konservuoti kaip uogienę.

Kasmetinis vyšnių auginimas
1-7 zonose trešnės laikomos vienmečiais augalais (paprastai nušąla po šalnų), o 8 ir aukštesnėse zonose – daugiamečiais augalais. Tačiau tikriausiai jums nereikės persodinti žemės vyšnių, nes šie augalai kasmet numeta daug sėklų ir išaugina savanoriškus augalus.

Dažniausiai užduodami klausimai apie dumplūninius augalus
Ar žemės vyšnios pavojingos šunims?
Panašiai kaip ir kitų naktižiedžių, naminiai gyvūnai ir gyvuliai turėtų vengti valgyti dumplūnės lapus ir žalius vaisius. Šiose augalo dalyse gali būti mirtinai nuodingo junginio, vadinamo solaninu, kiekis.

Kuo skiriasi agrastai ir dumplūnės ?
Dumplūnės vadinamos Physalis pruinosa. Nors agrastai, physalis peruviana, priklauso physalis šeimai, techniškai jie nėra tas pats augalas.

Kiek laiko užtrunka užauginti žemės vyšnias?
Dumplūnės sudygsta per 7-14 dienų nuo pasodinimo ir subręsta per 60-75 dienas, priklausomai nuo konkrečios dumplūnės veislės .

Kiek vietos reikia žemės vyšnioms?
Dumplūnės augalai turėtų būti auginami bent 2-3 kvadratinių pėdų atstumais tarp augalų, kad galėtų plisti.

Ar galite valgyti žalias vyšnias?
Taip, prinokusias žemės vyšnias galima valgyti žalias, tačiau niekada nevalgykite žalių, neprinokusių žemės vyšnių, nes jose yra toksiško junginio solanino, kurio kiekis gali būti pavojingas.

Ar galiu auginti žemės vyšnias vazonuose ir (arba) konteineriuose?
Taip. Vyšnios puikiai tinka auginti konteineriuose. Pasodinkite trešnes į didelį indą (bent 8 cm gylio ir 1 galono talpos) ir laikykite saulėtoje vietoje.

Ar dumplūnės yra daugiamečiai augalai? Ar jie sugrįžta kasmet?
Dumplūnės jautrios šalnoms ir laikomos daugiamečiais augalais tik 8 ir aukštesnėse zonose.

Ar trešnėms reikia grotelių?
Dulkančiosioms vyšnioms nebūtinai reikia grotelių, tačiau joms praverčia tam tikros augalų atramos (pvz., pomidorų narveliai), kad būtų švaru ir lengviau nuskinti nukritusias uogas.

Ar pomidorai yra tokie patys kaip ir trešnės?
Ne, pomidorai ir vyšnios nėra tas pats augalas. Tomatilų augalai užaugina didelius žalius vaisius, kurie nėra saldūs (pomidorai paprastai naudojami aštrioms salotoms gaminti). Dumplūnės vaisiai yra aukso geltonumo ir saldesnio skonio. Dumplūnės augalai paprastai naudojami saldžioms uogienėms ir konservams gaminti.

Kaip atpažinti, kada dumplūnė prinokusi?
Dumplūnės yra prinokusios ir paruoštos skinti, kai jų išorinis žalias lukštas virsta plonu kaip popierius rudu lukštu. Sunokusios trešnės lengvai nukrenta nuo augalo, kai jį pakratoma. Nukritusias vyšnias galima nuskinti ir palikti toliau nokti kambario temperatūroje.

Article Categories:
Gėles

Comments are closed.